Poslanecká sněmovna

Příspěvek pět tisíc pro důchodce zpomalila část opozice, má vlastní návrhy

Martin Klícha
Martin Klícha
15.9. 2020 16:25
Téma:

V úterý zasedli poslanci na 58. schůzi Poslanecké sněmovny, aby se zabývali například pětitisícovým příspěvkem pro důchodce. Před projednáváním se Miroslav Kalousek ostře opřel do vlády kvůli postupu ohledně koronaviru. Návrh prošel prvním čtením. Část opozice vetovala zrychlené projednání, jelikož by nemohla podat pozměňovací návrhy.

Schůze začala ve 14:00, jako první je na programu zařazen vládní návrh zákona o jednorázovém příspěvku pro důchodce v roce 2020. Zmiňovaný návrh nicméně čelí kritice, takzvané rouškovné je podle mnohých předvolební úplatek.

 

Už během debaty před projednáváním rouškovného se strhla hádka kvůli tomu, že někteří poslanci odmítají vyzvat vládu k tomu, aby představila pevné body postupu proti koronaviru. Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska se nesmí před veřejností tajit data. Ta si dokonce podle něj tají koaliční strany mezi sebou.

 

"To, co z té vlády vychází, je jenom chaos, zmatek nevěrohodnost a lži. Dnes pan premiér lhal o tom, že tak, jako my testujeme, netestuje vůbec nikdo. No to je, prosím pěkně, lež," rozohnil se Miroslav Kalousek. A dále pokračoval. Podle něj vláda promrhala čas, který nastal po první vlně koronaviru.

 

Následně Poslanecká sněmovna začala řešit příspěvek pro důchodce. Ministryně financí Alena Schillerová zdůraznila, že nejde o rouškovné nebo populistický krok vlády.

  

Miroslav Kalousek v Poslanecké sněmovně:

 

Velké neshody panují v tom, jestli je jednorázový příspěvek dobrou cestou. Někteří poslanci argumentují tím, že je spíše důležitá důchodová reforma, která ale v Poslanecké sněmovně není. Debata se strhla k výši důchodů.

 

Návrh na příspěvek 5 tisíc pro důchodce nakonec prošel prvním čtením, ODS a TOP 09 nicméně vetovaly schválení mimořádného příspěvku hned v prvním čtení. Zástupci stran totiž požadují, aby se podoba návrhu ještě změnila.

 

"Sněmovna právě podpořila jednorázový příspěvek 5000 Kč pro důchodce v prvním čtení! Je to dobrá zpráva. Konečně se dostane i na ty, kteří stáli během covidu opodál. Jsem ráda, že i přes politické bojůvky nakonec zafungovala základní mezigenerační solidarita a pospolitost," reagovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

 

Poslanci se následně začali zabývat zrušením čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. Návrh byl po velmi krátké debatě schválen.

 

 

Hlasování komplikuje šíření koronaviru, Poslanecká sněmovna měla jednat v omezeném počtu. Koronavirus se navíc nevyhýbá ani poslancům, nemoc se potvrdila například u Marka Výborného.

  

"Příznak je minimální v dnes již ustupující rýmě. Bez teploty či čehokoli dalšího. Jsem tedy v nařízené domácí izolaci," popsal Výborný.
 

TN.cz