Podpořil jej i prezident

Poslanci schválili rozpočet na příští rok, schodek bude 40 miliard

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 23.10. 2019 20:36
Téma:

Poslanecká sněmovna ve středu krátce před 20. hodinou schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Pro bylo 100 poslanců z řad ANO, ČSSD a KSČM. Proti hlasovalo 78 poslanců ostatních stran. Stát bude v příštím roce hospodařit se 40miliardovým schodkem.

Ministryně financí ocenila, že se podařilo návrh rozpočtu schválit a to v prvním čtení. "Schválily se příjmy, výdaje, schodek. Dál se budeme bavit v rámci tohoto schváleného rozpočtu. Ten čtyřicetimiliardový schodek, který navrhujeme, je 0,7 % HDP, je to nejnižší schodek od roku 2005," uvedla ve vysílání TV Nova ministryně Alena Schillerová.

 

Dále uvedla, že rozpočet má nejvyšší investice za poslední 15 let. "Vždy při plánu vycházíte z konzervativního odhadu příjmů a maximalistického odhadu výdajů," vysvětlovala Schillerová, proč v posledních letech byly rozpočty plánované jako schodkové, přesto pak skončily jako téměř vyrovnané nebo dokonce přebytkové.

 

Rozpočet přišel do sněmovny podpořit i prezident Miloš Zeman. Bylo to jeho první vystoupení od propuštění z nemocnice. Více v reportáži Dominiky Janochové a Filipa Pultara pod titulkem článku

 

 

Plánovaný deficit se stal tématem, které resonovalo poslaneckými lavicemi několik posledních týdnů. "V této podobě je pro nás návrh rozpočtu naprosto nepřijatelný. Bude se to po vás, vládo, opravovat opravovat léta, ale něco se přece jenom opravit dá," řekl při jednání Sněmovny Miroslav Kalousek.

 

Rozhovor s Alenou Schillerovou z Televizních novin:

 

Kvůli těmto slovům zahájil okamžitě protiútok koaliční partner z poslanecké lavice ČSSD Lubomír Zaorálek - Kalouskovi připomněl jeho - podle něj - nechvalné působení na ministerstvu financí v roce 2011.

 

 

"Já vůbec nechápu, že si dovolíte vystupovat, copak vy nechápete, že vy jste tehdy úplně zbytečně způsobili, že lidi neměli na platy, že lidi sotva vyšli s penězi a vy jste to udělali úplně nesmyslně a zbytečně, vy už byste vůbec neměl vystupovat," rozčiloval se Zaorálek.

 

"Děkuji ministrovi kultury za emotivní vystoupení, je vidět, že už asi chodí trénovat do národního divadla nebo někam," reagoval Kalousek.
 

Co dále opozice vládě ohledně rozpočtu vyčítala, zjistíte v reportáži Dominiky Janochové:

Související témata:
vbo TN.cz