Rozpočet

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Kam půjdou státní peníze?

Vláda podpořila rozpočet na příští rok. Prioritami koalice ANO a ČSSD jsou zvýšení důchodů, platů učitelů nebo rodičovského příspěvku. Schodek rozpočtu se má vyšplhat na 40 miliard korun. Prezident Miloš Zeman, který na jednání dorazil, je s rozpočtem spokojený. O návrhu diskutoval ještě s premiérem v Lánech.

Vláda na svém pondělním zasedání schválila rozpočet na rok 2020, který nyní zamíří k posouzení do Poslanecké sněmovny. Česko by mělo hospodařit s příjmy 1,578 bilionu korun a výdaji 1,618 bilionu korun, schodek rozpočtu bude 40 miliard korun.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je prioritou rozpočtu školství, růst životní úrovně a investic. "Prioritou jsou také investice do dopravní infrastruktury, školství, ale i vědy a výzkumu, které se nám v budoucnu vrátí. Klíčové je, že i přes mírné zpomalení ekonomiky nepočítáme v příštím roce se zvýšením schodku, a to i díky úsporám v provozní a personální oblasti," říká k návrhu šéfka státní kasy.

O 7,3 procenta by měly stoupnout tzv. mandatorní výdaje. Jde o peníze, které stát musí vydávat ze zákona. 885,1 miliardy korun by tak mělo v příštím roce jít například na podporu v nezaměstnanosti, sociální dávky nebo příspěvky politickým stranám. 

Sem mají jít peníze ze státního rozpočtu:

Zdroj: Ministerstvo financi ČR

Výdaje na důchody podle návrhu mají vzrůst o více než 36 miliard na celkových 509,4 miliardy korun. Důvodem je především zvýšení starobního důchodu o 900 korun měsíčně od 1. ledna 2020.

Na růstu penzí se v minulém týdnu shodli poslanci. Nyní novelu zákona podepsal také prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Na kalkulačce webu Peníze.cz si můžete spočítat, jak vysoký důchod budete vy nebo třeba vaši rodiče v příštím roce pobírat. Částka se ještě může změnit na základě makroekonomických údajů, konečná čísla budou známa na konci září.

Spočítejte si, kolik budete v roce 2020 jako důchodce brát:

Rozpočet počítá také s navýšením rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun pro rodiče dětí, kteří budou aktivně pobírat rodičovský příspěvek k 1. lednu 2020.

Největší část státního rozpočtu má proto jít na ministerstvo práce a sociálních věcí. Resort Jany Maláčové (ČSSD) by měl v příštím roce hospodařit s částkou přesahující 688 miliard korun. Více než 225 miliard pak spolkne rozpočet ministerstva školství, 80 miliard skončí na ministerstvu vnitra.

Související obsah

Část rozpočtu počítá také s penězi na provoz Poslanecké sněmovny (1,35 miliardy), Senátu (628 milionů), Úřadu vlády (1 miliarda) a Kanceláře prezidenta republiky (404 milionů).

Se schodkem 40 miliard nesouhlasí opozice, podle které by měl být rozpočet v době ekonomického růstu vyrovnaný. "Nedivím se, že levicová vláda schválila levicový rozpočet. Že levice hospodařit neumí, je známá věc. My jim ukážeme, jak by šlo bez problémů dosáhnout vyrovnaného rozpočtu, kdybychom ho sestavovali my. Ve Sněmovně předložíme konkrétní návrhy, kde ušetřit desítky miliard," napsal na twitteru šéf občanských demokratů Petr Fiala.

"Vláda dál projídá naši budoucnost a rezignuje na systémová opatření, která by nás připravila na možnou recesi. Modleme se, ať nepřijde. Jinak na nezodpovědnost vlády doplatíme my všichni," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Prezident diskutoval o návrhu státního rozpočtu s premiérem Andrejem Babišem ještě v pondělí večer. Sešli se na pravidelném jednání v Lánech. Podívejte se na živý vstup Háty Sassmannové přímo od lánského zámku:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz