nepříjemná zpráva

Vládní poslanci se zvýšení platu učitelů lekli. Návrh zamítli

Učitelka
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

I když v úterý poslanci hlasovali o navýšení platu učitelů a o jeden hlas se to povedlo, o den později to někteří poslanci začali zpochybňovat. Především ti, kteří u hlasování nebyli. Podle některých poslanců se prý vládní koalice zalekla toho, že by to musela splnit a že na to nemá peníze. Hlasování muselo proběhnout znovu a návrh zákona byl odmítnut.

Debata ohledně platu učitelů byla ve středu v Poslanecké sněmovně velmi vášnivá. I přesto, že v úterý poslanci odhlasovali, že jsou pro zvýšení platu a stanovil se i termín, muselo dojít k novému hlasování.

 

"Včera proběhlo hlasování o platech učitelů. O 1 hlas prošlo navýšení včetně termínu. Dnes ráno vystoupil poslanec Foldyna, že se včera spletl a že zpochybňuje hlasování. Jsou tu dnes poslanci z koalice, kteří tu včera nebyli. Co jde ohnout, to ohnou. Je to hnus!" okomentoval situaci ve Sněmovně na svém twitteru Vlastimil Válek (TOP 09).

 


Podle Jana Čižinského (Praha Sobě) je to všechno velká ostuda. "Včera Sněmovna přijala usnesení, že vláda má učitelům přidat do výše 130% průměrného platu do roku 2020. A nyní se vládní koalice už padesát minut radí, jak toto usnesení zrušit, aby učitelům přidat nemuseli. Přitom vzdělání je klíčem k většině problémů naší společnosti. Ostuda," napsal na twitter.

 

 

Stanislav Blaha (ODS) zase uvedl, že nejspíš koalice zjistila, že na platy nemá finance. "Další vládní salto mortale - tentokrát u platů učitelů. Ve sněmovně se právě rozjíždí kolo vytáček a trapných výmluv. Skutečný důvod? Koalice vedená premiérem, jehož motto zní "řídit stát jako firmu", najednou zjistila, že nemá peníze na to, aby splnila programové prohlášení," vysvětlil na twitteru.

 

Přidal se i Marian Jurečka (KDU-ČSL), podle kterého se koalice navýšení bojí. "Ukázka "marketingové politiky" této koalice, veřejně tato koalice říká, jak chce zvýšit platy učitelů na 130% průměrné mzdy v ČR, včera to sněmovna svým usnesením vládě doporučila od 1. 1. 2020, ale přes noc si to vládní koalice rozmyslela a lekla se toho, že by to musela splnit." popsal Jurečka.

 

 

Ke všemu se ve Sněmovně také vyjádřil ministr Plaga, který uvedl, že doufá, že se problém ohledně navýšení podaří společně vyřešit. Také odmítl, že by na učitele kašlali a pokud to někdo tvrdí, není to pravda. Ostatní by se také neměli předhánět v tom, kdo učitelům slíbí víc.

 

 

Jelikož na závěr debaty došlo k dalšímu hlasování, návrh na zvýšení platů učitelů byl zamítnut. S tím také nesouhlasí Piráti. "Sněmovna včera z naší iniciativy vyzvala vládu k navýšení platů učitelů. Pan Foldyna (ČSSD) se přes noc rozmyslel, a tak @sněmovna potopená v procedurálních obstrukcích hlasovala dnes o tom samém návrhu znovu: a návrh odmítla. Mohlo by si ANO a ČSSD příště držet svůj názor?" napsala strana na twitter.

 

Pro učitele, kteří mají zítra svátek, jelikož je Den učitelů, je to tedy velmi nemilá zpráva. "Pokud na něčem před volbami panovala všeobecná shoda, tak to byla skutečnost, že učitelům je nutné přidat. Právě teď dala vládní koalice pedagogům k zítřejšímu Dni učitelů "dárek" - zrušila včerejší usnesení PS, aby učitelům bylo přidáno rychleji...#hanba," uvedla Markéta Adamová (TOP 09).

 


"Zítra je Den učitelů a naši učitelé k němu už dnes dostali pěkný dárek: koalice ANO-ČSSD-KSČM zrušila včerejší usnesení sněmovny, které zavazovalo vládu k růstu platů učitelů v roce 2020 na 130 % průměrné mzdy," připojil se také Martin Baxa.

 

Ke všemu se vyjádřil také Jaroslav Foldyna, který na svém facebooku vysvětlil, proč se hlasování zdržel. "Jsem dlouhodobě pro zvyšování platů učitelů a dokonce přiznávám, že jsem v tomto ohledu ve střetu zájmů. Mám totiž za ženu učitelku. Jakékoli zvýšení mezd, a tedy i mezd pedagogů, však musí být správně provedené – tedy tak, aby dostali přidáno ti, kteří si to zaslouží. To však nikdy nejsou úplně všichni," napsal poslanec.

 

Podle něj by si všichni měli přiznat, že pro školství platí stejná pravidla, jako pro ostatní odvětví a plošné zvyšování mezd je demotivující a nespravedlivé. "Při určování výše platů ve školství je, mimo jiné, potřeba více zohlednit a lépe vyvážit aprobaci a kvalitu jednotlivých učitelů a jelikož jsem toho názoru, že aktuální návrh nebyl v tomto směru dostatečně připravený, tak jsem pro něj nemohl hlasovat. Zároveň jsem však nemohl hlasovat ani proti němu, protože, jak už jsem uvedl, se zvyšováním mezd v principu nejenže souhlasím, ale dokonce jej pokládám za nutné," dodal Foldyna.

 

Doplnil také, že má být návrh připraven dobře a ne rychle. "Sněmovna nemá chrlit stále nové a nové, nedokonalé normy a následně je donekonečna upravovat, až se v nich nikdo nevyzná. Cílem sněmovny musí být vytváření takových zákonů a nařízení, která budou funkční pokud ne trvale, tak alespoň dlouhodobě," vysvětlil Foldyna.

reg TN.cz