Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

může vyklouznout

Poutáte dítě do sedačky v zimní bundě? Vystavujete ho nebezpečí

Dítě v autosedačce
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

V zimním období je hlavním problémem rodičů, jestli jsou jejich ratolesti dostatečně oblečené. Teplá bunda nebo kombinéza je samozřejmostí především u batolat a miminek. Pokud však s dítětem cestujete autem a připoutáte jej do autosedačky oděné právě v takové kombinéze, vystavujete ho smrtelnému riziku.

Pokud dítě posadíte do autosedačky navlečené, riskujete, že autosedačka v případě nehody nebude fungovat správně. Na tlustém oblečení totiž pásy nepřiléhají správně a dítě může vyklouznout. 

 

Na tento fakt mimo jiné upozorňují i výrobci sedaček v manuálech. Tam se také dozvíte, jak dítě správně připoutat. "Mezi dítě a pásy byste měli strčit pouze konečky vašich prstů. Jakákoli větší vůle znamená, že dítě v případě nárazu z pásů vyklouzne a neudrží se v sedačce," uvádí detskebezpeci.cz k dané problematice.

 

 

Sedačka totiž podle odborníků nechrání dítě pouze před nárazem, ale také například při převrácení vozidla. Při ponechání silné vrstvy oblečení může dojít  k tomu, že pásy nelze dostatečně utáhnout. V případě nárazu pak dítě ze sedačky doslova vylétne. 

 

 

Když dětem bundu ponecháte, musíte pásy povolit mnohdy o 10 až 15 centimetrů. Silná vrstva oblečení může představovat problém i u větších dětí nebo dospělých. Umožní totiž větší pohyb a při případném nárazu může dojít k poranění orgánů v oblasti břicha. 

kik TN.cz