Smrtící živel

Povodně v Číně mají už více než 200 obětí. Ze Tří soutěsek se valí voda

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 16. 8. 2020
Téma:

Čína už od počátku června bojuje se silnými záplavami. Nebývale silné lijáky zvedly hladiny řek a jezer. Povodně si vyžádaly už minimálně 219 mrtvých a více 4 miliony lidí museli evakuovat. Následky povodní se dotkly více než 63 milionů lidí.

Silné lijáky zasáhly hned několik Čínských provincií a rozvodnily řeky a jezera, včetně řeky Jang-c'-ťiang v provincii Chu-pej, kde leží přehrada Tři soutěsky. Kvůli rostoucí hladině řeky se z přehrady valí proudy vody.

 

Z toho, že by mohlo dojít k protržení přehrady s největší vodní elektrárnou na světě mají pekingské úřady strach. Přímo pod hrází totiž žije více než 300 milionů lidí. Místo obvyklého průtoku z nádrže tryskají desetitisíce krychlových metrů vody za sekundu.

 

Čínu ničí záplavy. Domovy musely opustit miliony lidí:

 

Čínský Červený kříž do tří nejzasaženějších provincií poslal zásoby a dobrovolníky na pomoc místním. Do oblastí putovalo 3500 balíčků určených pro rodiny, 2000 přikrývek a 2000 bund. Dobrovolníci pomáhají s přesunem obyvatel ze zasažených oblastí.

 

 

Po celé Číně se vylilo z břehů více než 630 řek, téměř 200 z nich dosáhlo nejvyššího stupně nebezpečí a více než 50 zlomilo historický povodňový rekord. Ekonomické ztráty jsou obrovské, ztráty dosahují 180 miliard čínských juanů, tedy zhruba 572 miliard korun.


Záplavy sužují celou jižní a jihovýchodní Asii. Deště zasáhly také Indii:

 

Lidé, kteří museli kvůli povodním opustit své domovy, jsou závislí na pomoci příbuzných a přátel. Čínské úřady nevylučují, že počty obětí i těch, kteří přišli o domovy, ještě porostou. Silné deště s krupobitím zemi totiž hrozí i v následujících dnech.

Související témata:
TN.cz