Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.8. 2015 21:31
video Požár a výbuch!

Litvínovsko zahalil černý dým. Obří plameny šlehaly z chemičky

Zdroj: TV Nova

Ve čtvrtek ráno začalo hořet v chemičce Unipetrol v Litvínově. Na místo se sjíždějí hasiči z celého kraje. Podle svědků se z místa ozvaly výbuchy! Když už to vypadalo, že by se mohlo podařit dostat požár pod kontrolu, objevila se nová ohniska požáru. Hasiči museli evakuovat celou chemičku i přilehlé budovy v okruhu 1 kilometru.

Podle informací mluvčího Unipetrolu Mikuláše Dudy se již kolem druhé podařilo hasičům dostat požár pod kontrolu. "Už hoří jen v omezeném rozsahu propylen, který se musí nechat vyhořet," řekl Duda TN.cz. Kdy bude obnovena výroba v chemickém závodě, nebyl schopen určit.

 

"Plameny sahají až do výše chladících věží," hlásil po deváté hodině ráno jeden z diváků TV Nova, který požár sledoval až ze 20 kilometrů vzdáleného Chomutova.

 

Mluvčí hasičů Lukáš Marvan potvrdil, že požár chemičky byl nahlášen v 8:52, na místo hned vyrazily všechny dostupné jednotky. S prvním požárem bojovalo v chemičce sedm hasičských jednotek. Před polednem museli hasiči povolat posily z celého kraje a dokonce požádat i okolní kraje.

 

"Mohu potvrdit, že jsme byli požádáni, abychom něco do Litvínova poslali," řekl TN.cz mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. "Před polednem vyjeli na místo dvě vozidla podnikových hasičů společnosti Synthos Kralupy."

 

Čtveřice hasičů musela vyhledat lékařskou pomoc. V horkém počasí zkolabovali. Lehké zranění utrpěl také řidič kamionu ze stáčírny benzinu. "Utrpěl poranění ucha, zřejmě tlakovou vlnou při výbuchu," uvedl pro ČTK mluvčí ústecké záchranné služby Petr Bureš.

 

On-line reportáž

Požár a výbuch v litvínovské chemičce

15:20

Unipetrol měl s ethylenovou linkou v létě dvakrát problémy. Neplánovaně ji musel odstavit 29. června, do provozu se vrátila 6. července, ale 20. července ji ještě na pět dní kvůli čištění vyřadil z provozu. Náklady na obě odstávky vyčíslil Unipetrol na 270 milionů korun.

14:55

Omezena je i tramvajová doprava mezi městy Most a Litvínov. Tramvajové linky 1 a 3 jsou zrušeny bez náhrady, linka 4 byla nahrazena náhradní autobusovou dopravou v intervalu 30 minut. Minimálně do 18:15 nebudou mezi oběma městy jezdit ani vlaky.

14:45

Pozor! Silnice I/27 mezi Mostem a Livínovem je nadále uzavřena a zůstane minimálně dalších 24 hodin! "Poprosili bychom řidiče, aby využívali okolní komunikace. Kdo přijížďí po I/13, ať zahne na Braňany. Kdo jede od Teplic, měl by použít silnici přes Osek. Silnice přes Horní Jiřetín kolabuje," řekla TN.cz mluvčí mosteckých policistů Ludmila Světláková.

 

Z požáru mají strach i v německém pohraničí. Starosta města Olbernhau Heinz-Peter Haustein už povolal speciální záchrannářský tým. Radnice radí občanům nevětrat. Vítr nese kouř právě nad Olbenhau a další německá města.

 

"Dnes došlo v areálu Chemparku Záluží k mimořádné situaci na etylénové jednotce, která byla doprovázena následným požárem. Situace je nyní pod kontrolou, na místě zasahují jednotky hasičů. Část zaměstnanců byla preventivně evakuována. V tuto chvíli nemáme žádné informace o úrazech či zraněních zaměstnanců," napsal ve čtvrt na jedenáct TN.cz mluvčí závodu Mikuláš Duda. Mezitím se ovšem v areálu znovu rozhořelo.

 

123

GALERIE: Požár litvínovské chemičky

Zdroj: TN.cz

Požár chemičky v Litvínově - 2

Hodnocení:

 

Naštěstí nikdo ze zaměstnanců nebyl pohřešován a mluvčí společnosti neměl informace ani o tom, že by někdo utrpěl zranění. Hasiči preventivně evakuovali celý závod.

 

 

"Už od rána řešili v chemičce nějaký únik," řekl TN.cz jeden ze svědků. "Chvíli potom, co odešli na pauzu, tak se ozval výbuch. Bydlím v Janově, asi 5 kilometrů vzdušnou čarou. Celý dům se třásl jako při zemětřesení."

 

Kvůli explozi etylenové jednotky byla úplně uzavřela silnice I/27 spojující města Most a Livínov. Doprava na tramvajové trati spojující obě města byla obnovena, než se ozvaly další výbuchy. Pak musela být znovu přerušena doprava na tramvajové trati i uzavřena silnice. TN.cz to potvrdila mluvčí mostecké policie. České dráhy musely přerušit i dopravu na železniční trati spojující obě města.

 

ČTĚTE TAKÉ:

OBRAZEM: Chemičku v Litvínově pohltily obří plameny!

Most a Litvínov varují občany: Uzavřete okna, nevycházejte ven!

Směna se změnila v boj o život. Zaměstnanci popisují výbuch

Nevycházejte z domů! Němci se děsí zplodin z Litvínova

Čtyřiačtyřicet mrtvých a stovky zraněných! Apokalypsu v Číně údajně způsobil teroristický útok

VIDEO: Pyrotechnika nezachránil ani speciální oblek. Roztrhala ho bomba!

vbo TN.cz
Reklama