Válka na Ukrajině

Boj o ukrajinský Severodoněck vrcholí, tamní chemičku měli obsadit Rusové

V Doněcké a Luhanské oblasti probíhají zatím nejtěžší boje od začátku války na Ukrajině. V sobotu večer začala hořet chemická továrna Azot ve městě Severodoněck v Luhanské oblasti, kde se má ukrývat několik stovek civilistů. Město i továrna jsou údajně v držení Ukrajinců. Ruská strana naopak tvrdí, že má větší část města pod kontrolou.

V Severodoněcku na východě Ukrajiny dál zuří krvavé boje. Ruské ostřelování způsobilo v sobotu večer obrovský požár v chemické továrně Azot, uvnitř se podle ruské strany ukrývá 800 civilistů. Rozsáhlý požár vznikl podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje po úniku desítek tun oleje z poškozených radiátorů továrny.

Ruští představitelé informovali, že je továrna obklíčena a že ruská armáda má Severodoněck pod kontrolou. "Ve městě armáda bedlivě sleduje pořádek. Skončilo období rabování, které začalo ústupem ukrajinských ozbrojenců. Po městě můžete nosit nebo převážet pouze vlastní věci. Hlídky kontrolují doklady a příslušnost nákladu. Vše se dělá správně a pečlivě," uvedl na telegramu ruský separatistický představitel z Luhanské oblasti Rodion Mirošnik.

Související obsah

Ukrajinská strana naopak uvedla, že je město i továrna dosud v držení ukrajinských obránců. "Chemická továrna Azot byla celé hodiny ostřelována. Azot ale není blokován, v ulicích vedle elektrárny probíhají boje Naši vojáci vítězí v pouličních bojích, ale bohužel nepřátelské dělostřelectvo jednoduše ničí domy, které naše jednotky používají jako úkryty. Ze Severodoněcku momentálně není možná evakuace. Vázne i přísun léčiv," uvedl na telegramu Hadaj.

Gubernátor upřesnil, že ruská strana zničila ve městě už druhý ze tří mostů spojující Severodoněck a Lysyčanskem, třetí je pod palbou.

I když se ukrajinským obráncům na východě země zatím daří ruský nápor odrážet a velká města mít nadále pod kontrolou, mají problémy se zásobami munice. Ukrajina se proto obrací stále častěji na Západ, aby byly dodávky rychlejší. Rusko se naproti tomu v logistice výrazně zlepšilo.

Stabilní obrana Ukrajiny také závisí na dodávkách těžkých zbraní, Rusko totiž disponuje zhruba desetinásobným arsenálem. Podle jednoho z poradců kyjevské vlády Rusko vystřelí na ukrajinské cíle až 50 tisíc ran z děl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz