zákeřná nemoc

Pozor na černý kašel! Zemřel na něj měsíční Kryštůfek

Černý kašel
Zdroj: tvnoviny.sk
Kristofer nemoci podlehl, další čtyřměsíční miminko s ní bojuje

V rodině nebohého chlapečka je další čtyřměsíční miminko, u kterého lékaři potvrdili černý kašel. Hygienici sledují všechny příbuzné.

Chlapečka ze slovenské Revúce trápil silný kašel už od narození. "Selhávaly mu životní funkce, zejména dýchání. Byl uveden do umělého spánku a napojen na umělou plicní ventilaci. Navzdory plné léčbě nám pacient umřel, "informoval lékař Oliver Petrík ze specializovaného oddělení v nemocnici v Banské Bystrici, kam miminko převezli. Malému Kristoferovi selhaly plíce a srdíčko.

 

V rodině nebohého chlapečka je v ohrožení další čtyřměsíční miminko, u kterého lékaři také potvrdili černý kašel.

 

Reportáž o smutném případu najdete zde

 

Vůči černému kašli jsou bezbranné zejména děti do jednoho roku života. Povinné očkování má na Slovensku stejně jako u nás tři fáze, poslední dávku protilátek dostanou až v jedenáctém měsíci. Některé děti ale ze zdravotních důvodů lékaři očkovat nemohou. Přesně tak je to i se čtyřměsíčním miminkem z Revúcej.

 

 

V roce 2008 začali případy černého kašle rapidně přibývat i mezi dospělými a teenagery. Ti nemoc zvládají snadněji. Nakazit však mohou nejmenší děti.

 

Jak nemoc poznat
Černý kašel není tak snadné poznat, někdy se projeví typickým zajíkavým kokrhavým zvukem, jindy jen dlouhotrvajícím pokašláváním, které si lidé snadno spletou s obyčejným nachlazením. Onemocnění se rozvíjí několik týdnů, přičemž se charakter kašle mění v záchvatovitý a může být spojen s hubnutím, celkovým vyčerpáním, zvracením, děti si kvůli němu mohou zlomit žebra, přivodit si kýlu nebo se pomočovat. Nemoc je vysoce infekční.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
hel TN.cz