vzácný biotop

Praděd čelí bezohledným turistům. Cedule a plot jsou jim k smíchu!

Turisté na Pradědu sedí, kde nemají
Zdroj: Terka Kolářová
Turisté na Pradědu ignorují ceduli i plot
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 3. 8. 2020
Téma:

Národní přírodní rezervaci Praděd každoročně navštíví mnoho milovníků horské turistiky, ne všichni se ale chovají ukázněně. Přestože podél cest stojí cedule, které turisty nabádají k tomu, aby se drželi pouze vyznačených tras, někteří z nich je ignorují a dopřávají si odpočinek na místech, kde nemají co dělat.

Na problém upozornila Tereza K., která na sociálních sítích sdílela fotografii z Pradědu. "Všude ploty a cedule, že se chodí jen po vyznačených cestách, ale nezájem, že jo," okomentovala snímek, na kterém jsou vidět skupinky lidí sedících na trávě za plotem. Nechybí tam ani cedule, na které je výslovně napsáno: "Choďte jen po turistických stezkách, děkujeme."

 

Vyznačené trasy přitom neslouží k otravování či omezování turistů, ale k ochraně tamního biotopu. Pradědská rezervace leží v nejvyšších polohách Jeseníků, a má tudíž charakter severské tundry, která je typická spíše pro Alpy či polární oblasti. Na Moravě je arktický biotop pochopitelně vzácný, díky čemuž se území Pradědu stalo domovem řady unikátních druhů rostlin a živočichů.

 

 

Tím, že horskou tundru utvářejí extrémní klimatické podmínky, které jsou výsledkem kombinace chladu, sněhu a větru, se obnovuje velmi pomalu. Jakékoliv poškození tak může mít pro místní faunu a flóru neblahé následky.

 

S podobným problémem se potýká i Krkonošský národní park, jehož správci v polovině června na vrcholu Sněžky nechali nainstalovat ochranné sítě. Předtím unikátní horskou přírodu od turistických stezek dělily "pouze" cedule, které turisté ignorovali. A také řetězy, přes které nebyl problém přelézt.

TN.cz