spor s rusy

Praha 6 zakryla maršála Koněva kvůli vandalům. Jeden plachtu strhl

Téma:

Městská část Praha 6 se rozhodla zakrýt sochu sovětského maršála Koněva, která stojí na náměstí Interbrigády. Pomník tak má být chráněn před dalšími útoky vandalů. Socha se stala předmětem hádek kvůli sporné roli Koněva v historii.

Radnice nechala postavit kolem sochy konstrukci a na ní zavěsila plachtu, která pomník zakryla. Praha 6 tak slovy mluvčího radnice Ondřeje Šrámka chce zabránit tomu, aby byla socha opakovaně poškozována vandaly.

 

Ti sochu pravidelně několikrát do roka polévají růžovou barvou nebo doplňují nápisy připomínajícími, že Koněv nebyl pouze hrdina druhé světové války, ale podílel se také na masakrech při povstání v Maďarsku nebo působil v Berlíně při stavbě zdi mezi východní a západní částí.

 

Plachta na pomníku vydržela ale pouhou hodinu. Po poledni vylezl na lešení neznámý muž a plachtu odřízl. Radnice Prahy 6 tak bude zvažovat další kroky, co se sochou.

 

Vandalské útoky se staly dokonce i předmětem nátlaku ruského velvyslanectví, které je označilo za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády. Situaci chtěli v Moskvě vysvětlit i od diplomata českého velvyslanectví.

 

„Nevidím důvod, proč bych měl Rusům pořád dokola leštit generálské holínky,“ řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v reakci na ruský nátlak. Socha je majetkem městské části a podle vedení radnice je tak plně v její moci, co se sochou bude dál. „Není to válečný hrob, který by spadal pod smlouvu mezi Českem a Ruskem. Klidně může skončit ve sběru,“ dodal Kolář. Radnice v minulosti k soše přidávala vysvětlující tabulky doplňující informace o Koněvově minulosti. Ani to se Rusům nelíbilo.

 

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 - 1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci II. světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl ale také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi.
 

Socha maršála Koněva čelí útokům pravidelně:

Související témata:
tbc TN.cz