Ministerstvo zdravotnictví

Pravidelných kuřáků v Česku ubývá. Mladým už cigarety nevoní

Téma:

V České republice ubývá kuřáků, a to hlavně mezi mladými lidmi do 24 let. Podle ministra zdravotnictví je to díky protikuřáckému zákonu, který zakazuje kouřit v restauracích nebo na zastávkách veřejné dopravy. Kuřákům, kteří chtějí bojovat s tímto zlozvykem, pomáhá i Národní linka pro odvykání.

Datum 31. května 2017 si zřejmě pamatují všichni kuřáci. Od toho dne si nesmějí zapálit v restauraci ani na veřejných místech. Podle ministerstva zdravotnictví teď poprvé od roku 2012 nestojí na první pozici v žebříčku závislostí na tabáku mladší generace. Například kuřáků ve věku 15 až 19 let loni ubylo o 13 procent.

 

"Právě tito lidé začínají kouřit v barech, na diskotékách, v restauracích a vzhledem k tomu, že dnes jsou tyto prostory nekuřácké, tak se snižuje počet těch míst, kde vůbec mohou s touto závislostí začít," tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

 

Za poslední dva roky se snížil i počet pacientů s infarktem či akutním astmatem - a to téměř o čtvrtinu. Lidé se snaží zlozvyku zbavit. Jen na Národní linku pro odvykání ročně zavolá zhruba 800 kuřáků.

 

 

"Máme úspěšnost 44 procent u lidí, kteří rok po tom, co s námi začali spolupracovat, stále nekouří. Jsou to většinou lidé nad 30 až 35 let, kteří volají kvůli finančním a zdravotním problémům nebo chtějí být dobrým příkladem svým dětem," vysvětluje Kristýna Fišerová z Národní linky pro odvykání.

 

A právě děti jsou tou nejrizikovější skupinou. První cigaretu podle průzkumu ochutnají už v 9 letech. "To je skupina, kterou když oslovíte, tak tam skutečně získáte obrovskou armádu budoucích kuřáků. Dospělí začínají skutečně minimálně. Pouze jeden z deseti kuřáků začal kouřit jako dospělý," tvrdí Lukáš Kohoutek z České koalice proti tabáku.

 

 

Číslo Národní linky na odvykání by se mohlo v blízké době objevit i na obalech cigaret. "Třeba v zahraničí, kde k podobnému kroku sáhli, tak počet volajících se zvýšil asi osminásobně," dodává ministr Vojtěch.

 

V České republice je stále zhruba dva a půl milionu kuřáků. Ročně zvládnou vykouřit přes dvacet miliard cigaret, což je v průměru necelých 30 kusů denně.

Kristýna Šimánková, pan TN.cz