Spor o Koněva

Přestřelka kvůli soše: Ruský ministr označil starostu Prahy 6 za nacistu

Socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva
Zdroj: Profimedia
Jan Pánik
Jan Pánik
6.9. 2019 20:01
Téma:

Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij na páteční tiskové konferenci přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) k vůdci regionální NSDAP. Kritizoval ho kvůli rozhodnutí odstranit památník ruského maršála Koněva. Naopak prezident Miloš Zeman si od něj vysloužil pochvalu.

"Starosta nějakého městského obvodu řekl, že se rada bude zabývat odstraněním památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter," řekl podle ruské agentury TASS ruský ministr Medinskij.

 

Ve svých slovech odkazuje na vůdce regionální pobočky německé nacistické strany NSDAP. Zároveň při rozhovoru s novináři v severoruském Murmansku připomněl, že ruská armáda přišla při osvobozování Prahy pod vedením Koněva o 12 tisíc vojáků. 

 

Miloš Zeman ve čtvrtek vyzval k zachování památníku. "Je to moudrý a vzdělaný člověk," řekl o české hlavě státu ruský ministr. Proto očekává, že městská část Praha 6 udělá správné rozhodnutí. 

 

 

Starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09) doufá, že se ke slovům Medinského ohradí české ministerstvo zahraničí. A to se i stalo. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je to nešťastný formát debaty.

 

"Mrzí mne, že diskuze o této soše překračuje racionální rámec a doufám, že se podaří opustit vyhrocená vyjádření a přejít k věcnému dialogu. Chtěl bych k tomu tímto všechny strany vyzvat. Vyjádření ministra kultury Ruské federace nepovažuji za vhodné. Myslím, že omluva by pomohla uklidnit situaci," vzkázal Petříček.

 

Spory okolo sochy Koněva začaly poté, co radnice nechala postavit kolem památníku konstrukci a na ni zavěsila plachtu, která pomník zakryla. Praha 6 tak slovy mluvčího Ondřeje Šrámka chtěla zabránit tomu, aby byla socha opakovaně poškozována vandaly.

 

 

Ti sochu pravidelně několikrát do roka polévají růžovou barvou nebo doplňují nápisy připomínajícími, že Koněv nebyl pouze hrdina druhé světové války, ale podílel se také na masakrech při povstání v Maďarsku nebo působil v Berlíně při stavbě zdi mezi východní a západní částí města.

 

Připomeňte si spory kolem památníku ruského maršála Koněva:

TN.cz