uvíznuté lodě

Při bouři v Chorvatsku se ztratilo sedm Čechů! Hledali je celou noc

Uvízlé lodě
Zdroj: Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
V chorvatském zálivu uvízlo pět lodí
Téma:

Kvůli silné bouři z neděle na pondělí museli chorvatští záchranáři řešit desítky mimořádných událostí. Většina z nich se odehrála v okolí zadarských ostrovů. Ztratilo se i sedm Čechů, po nichž záchranáři pátrali celou noc.

Bouře zasáhla Chorvatsko v noci z neděle na pondělí. Velké problémy to způsobilo menším lodím. Národní středisko pro koordinaci pátrání a záchrany MRCC Rijeka muselo za jednu noc vyřídit přes 150 mimořádných hovorů.


Mimořádnosti se týkaly hlavně převrácených, potopených a uvíznutých lodí. Informovalo o tom na svých stránkách chorvatské ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury.


Největší záchranná akce se odehrála v zálivu Jaz poblíž severní části ostrova Molat. Kolem půl jedenácté v neděli v noci přišlo oznámení o uvíznutí pěti lodí.

 

 


Z lodí bylo potřeba zachránit 56 lidí, z toho většinou dětí ve věku od deseti do patnácti let z Itálie a Švýcarska. Součástí skupiny bylo i šest členů posádky. Záchranářům se podařilo všechny zachránit a následně převezli trosečníky na ostrov Molat. Nikdo nebyl zraněný.


Přes noc se rozběhlo i pátrání po sedmi Češích - šesti dětech a jednom dospělém, které svědci naposledy viděli poblíž ostrova Krk. Pátrání se na moři zúčastnilo několik plavidel včetně soukromé lodi, na zemi skupinku hledala chorvatská policie. Až ráno se záchranáři dozvěděli, že se Češi sami vrátili do tábora.

Související témata:
rod TN.cz