Epidemie koronaviru

Přibývá nakažených seniorů. Část politiků je chce častěji testovat!

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
Publikováno 2. 4. 2020
Téma:

V Česku je ke čtvrtečnímu večeru 3805 lidí s nemocí Covid-19. Uzdravilo 67 pacientů, 44 zemřelo. Vzrostl i počet nakažených v nejohroženější skupině, tedy mezi seniory. Další případy nemocných hlásí třeba pražská Thomayerova nemocnice. Tři nakažení klienti domova důchodců z Ostravy jsou v nemocnici. Infikovaných seniorů je v domovech podle posledních údajů 125.

Domov pro seniory v Ostravě-Mariánských Horách teď připomíná spíš válečnou zónu.

 

"Zůstáváme na třech nakažených klientkách a jedné zaměstnankyni. Jejich převoz do fakultní nemocnice byl zejména proto, abychom snížili riziko přenosu nákazy do domova,“ řekl ředitel Domova pro seniory Michal Marianek.

 

Nákaza zkomplikovala provoz nejen v domově pro seniory, ale také v tamní městské nemocnici. Jedna z nakažených klientek tam byla hospitalizována už od pátku.

 

 

"Po kontaktu s touto pacientkou se týká karanténní opatření 20 zaměstnanců na neurologickém oddělení. Dočasně jsme proto uzavřeli jednu stanici tohoto oddělení a částečně omezili provoz na JIP,“ řekla mluvčí Městské nemocnice Ostrava Andrea Vojkovská.

 

Pražská Thomayerova nemocnice má po čtvrtku v tamní LDN dalších jedenáct nakažených seniorů a navíc pět zdravotních sester. Nejhorší situace trvá v Litoměřicích s 53 nakaženými a dvěma oběťmi.

 

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) prý stále jedná s ministerstvem zdravotnictví o plošném testování klientů domů pro seniory. Co se týče zaměstnanců, mělo by to být aspoň namátkově.

 

"U seniorů bych to udělala přednostně plošně zejména v domovech pro seniory a u zaměstnanců. Pojďme udělat nějaký statistický vzorek a pojďme se podívat, jak nejlépe ochránit seniory,“ uvedla Maláčová.

 

 

Propukající nákaza mezi seniory vyvolává debatu i mezi dalšími politiky. Rozsáhlejší testování navrhují i opoziční Piráti.

 

"Nejkritičtějším momentem je situace v domovech pro seniory, tam započalo rapidní šíření a lidé tam jsou v ohrožení života. Jak to vypadá, vláda neměla v danou chvíli připravené řešení pro tato zařízení,“ uvedl předseda strany Ivan Bartoš.

 

Od čtvrtku mají všechny kraje povinnost vyčlenit ve zdravotnických zařízeních prostory pro klienty sociálních služeb, a to aspoň 60 lůžek na 100 tisíc obyvatel. Třeba Středočeský kraj uvedl, že je schopný lůžka vyčlenit, chybí mu ale personál.

ls TN.cz