rozbouřené moře

Problémy po přistání, centrální stupeň Falconu Heavy se převrhl!

Druhý start rakety Falcon Heavy
Zdroj: Twitter, SpaceX
Téma:

Po úspěšném startu rakety Falcon Heavy se podařilo společnosti SpaceX nechat přistát všechny stupně. Nyní ale přišly velmi smutné zprávy, hlavní stupeň, který přistál na plošině Of Course I Still Love You, se kvůli velmi špatnému počasí převrhl před zajištěním.

Na druhý start nejsilnější rakety současnosti se čekalo více než rok. Samotný start navíc neustále provázelo velmi špatné počasí a musel být několikrát odložen. V noci na pátek ale konečně všechno klaplo a mohutná raketa úspěšně odstartovala.

 

Oba pomocné stupně následně bezpečně přistály na Mysu Carneval, to se společnosti SpaceX podařilo už během prvního startu. Všichni netrpělivě očekávali také návrat hlavního stupně, který při prvním pokusu nechala společnost kvůli nedostatku paliva spadnout do oceánu.

 

Ten úspěšně na oběžnou dráhu vynesl satelit Arabsat-6 a během první komerční mise Falconu Heavy se bezpečně vrátil a úspěšně přistál na plošině Of Course I Still Love You. Společnost SpaceX mohla slavit.

 

Nyní ale přišla velmi smutná zpráva. Centrální stupeň na plošině se kvůli rozbouřenému moři nepodařilo zabezpečit. Vysoké vlny stupeň posouvaly ze strany na stranu, až se nakonec převrhl.

 

 

Podle Spacenews je plošina vybavena systémem Octograbber, který má automaticky zachytit Falcony 9, Falcon Heavy ale systém zachytit neumí, zabezpečit ho tak musí lidská posádka. Tu ale SpaceX odmítla ohrozit.

 

Falcony přistály.

 

"I když jsme doufali, že se podaří booster vrátit zpět nedotčený, bezpečnost našeho týmu je precedens," uvedl pro Spacenews mluvčí společnosti SpaceX James Gleeson.

 

Zatím není jasné, jak moc je hlavní stupeň poškozený a zda se ho podaří dostat do přístavu, podle SpaceX by nehoda neměla mít vliv na další plánované starty Falconu Heavy.

 

Na start a přistání rakety Falcon Heavy se můžete podívat zde:


 

klma TN.cz