naštvaný premiér

Slova Jourové o Maďarsku rozzuřila Orbána. Požaduje její rezignaci!

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
29.9. 2020 9:39
Téma:

Maďarský premiér Viktor Orbán požaduje okamžitou rezignaci české eurokomisařky Věry Jourové (ANO). Vyzval k tomu v dopise, který zaslal předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Důvodem je ostrá kritika Jourové vůči demokracii v Maďarsku.

"Prohlášení místopředsedkyně Věry Jourové jsou neslučitelná s jejím mandátem, a proto je její rezignace nevyhnutelná," uvedl Orbán. Na dopis adresovaný Ursule von der Leyenové upozornily agentury APA a Reuters.

 

Podle Orbána by měla Jourová okamžitě odstoupit a dokud tak neučiní, Maďarsko s ní pozastaví veškeré styky. Premiéra pobouřil zejména výrok, že v zemi podle Jourové "vytváří nemocnou demokracii".

 

Česká eurokomisařka je zodpovědná mimo jiné za sankční řízení proti Budapešti. Před několika dny upozornila na demokratický deficit v řadě členských zemí EU. Nejhůře jsou podle ní principy pošlapávány ve východoevropských zemích, zejména v Polsku a Maďarsku.

 

 

Za to sklidila ostrou kritiku nejen od Orbána, ale i maďarské ministryně spravedlnosti Judit Vargové. Ta Jourovou rovněž vyzvala k rezignaci. Na twitteru v úterý sdílela dopis, který premiér zaslal von der Leyenové.

 

 

"Tato prohlášení nejsou jen politickým útokem na demokraticky zvolenou vládu Maďarska, ale rovněž ponižují Maďarsko a jeho lid. Místopředsedkyně urazila občany Evropské unie s maďarskou národností tím, že řekla, že si nemohou utvořit nezávislý názor," uvedl v dopise Orbán.

 

Ursula von der Leyenová se postavila za Jourovou. Mluvčí Evropské komise na tiskové konferenci uvedla, že spolu obě v otázkách právního státu spolupracují a dodala, že v Evropské komisi panují obavy o první stát v Maďarsku. "Místopředsedkyně Jourová má plnou důvěru předsedkyně," řekla. Na Orbánův dopis von der Leyenová nicméně odpoví a je ochotná s ním vést dialog.

 

Jourová je vůbec první místopředsedkyní Evropské komise. Na starost dostala hodnoty Evropské unie a transparentnost.

 

Připomeňte si okolnosti získání této funkce v reportáži TV Nova:

TN.cz