anketa Nový rekord

Průměrná mzda překonala 34 tisíc! Kolik je ve vašem kraji? PŘEHLED

Srovnání platů
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 20:32
3.9. 2019 11:50

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku má nový rekord, poprvé v historii překonala hranici 34 tisíc korun. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve druhém čtvrtletí vrostla meziročně o 7,2 procenta. Podle ekonomů však na průměrnou mzdu většina zaměstnanců nedosáhne. Jaká je ve vašem kraji?

Průměrná mzda ve druhém čtvrletí roku 2019 vystoupala na rekordních 34 105 korun hrubého. Meziročně tak vzrostla o 7,2 procenta, tedy o 2 290 korun, tvrdí ČSÚ. Ceny navíc vzrostly pouze o 2,8 procenta, což vedlo k reálnému růstu mezd o 4,3 procenta.

 

"Růst mezd byl výrazně vyšší než růst ekonomiky, což je z dlouhodobého pohledu neudržitelné," upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Osmdesát procent zaměstnanců pobírá mzdu od 14 995 do 55 259 korun. Podle Křečka tak většina lidí na průměr nedosáhne. "Její hodnotu zkreslují lidé s vysokými příjmy," dodává.

 

 

Mzda se navíc v jednotlivých krajích zásadně liší. Zatímco v Praze lidé průměrně berou 42 297 korun, v Karlovarském kraji je to pouze 29 691 korun. "Karlovarský kraj je jediným ze všech krajů České republiky, kde průměrná mzda dosahovala nižší úrovně než 30 tisíc korun," tvrdí Štěpán Křeček.

 

Anketa

Dosáhnete na průměrnou mzdu ve vašem kraji?

Hlasovalo 3527 lidí.

 

Nejvíce peněz berou podle ČSÚ zaměstnanci v bankovnictví a pojišťovnictví. Jejich průměrná měsíční mzda je více než 63 tisíc korun. Nejméně peněz pak mají lidé v pohostinství a ubytovacích službách. Ti si ve druhém čtvrtletí letošního roku vydělali necelých 20 tisíc korun měsíčně.

 

 

"Nejrychlejší meziroční růst mezd zaznamenávají zaměstnanci ve školství, kterým bylo přidáno na začátku roku, a také v administrativě. Menší nárůsty mezd jsou naopak v sektoru těžby či energetice," vysvětluje ekonom Komerční banky Michal Brožka.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova z června o hrubé mzdě:

 

Odbory chtějí více peněz pro státní zaměstnance:

TN.cz