Český statistický úřad

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

V osmi obcích si volili nové zastupitele

Celkem 141 kandidátů bojovalo o hlasy voličů v osmi českých obcích tento víkend. Bojovali o 54 mandátů. Volby byly vyhlášené kvůli tomu, že v daných obcích buď klesl počet zastupitelů pod zákonem stanovený počet, nebo se tam zvolená zastupitelstva rozpadla. "Celková volební účast v těchto nových volbách dosáhla 66,15 %. Nejvyšší zájem byl v obci Plchov na Kladensku, kde účast činila 84,88 %. Nejnižší ochota voličů přijít do volební místnosti byla naopak v obci Bynovec na Děčínsku. Odvolilo zde 46,85 % oprávněných voličů," řekla 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová. Mandát v nových volbách získalo 27 žen a 27 mužů.

Krátká zpráva

Inflace zvolnila. Je nejnižší od loňského dubna

Tempo inflace v Česku zpomalilo. Ceny v obchodech stouply v porovnání s loňskem o 15 %. Ještě v únoru meziroční inflace dosahovala 16,7 %. Klesla tak o 1,7 procentního bodu a je nejnižší od loňského dubna. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Krátká zpráva

Obyvatel Česka díky migraci ze zahraničí přibylo

V Česku v roce 2022 přibylo téměř 17 tisíc lidí. Vyplývá to z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem. Česko tak mělo na konci roku 2022 10,533 milionu obyvatel. Za přírůstek může příliv přistěhovalců ze zahraničí. Do Česka jich v loňském roce přišlo asi 57 tisíc, naopak odešlo přes 20 tisíc. Ubylo úmrtí, zároveň ale i nově narozených dětí. Na svět jich přišlo o 12 tisíc méně než v roce 2021. Počet svateb naopak vrostl a vrátil se přibližně na úroveň roku 2019. Rozvodů ubylo.

Krátká zpráva

Inflace zpomaluje. V srpnu meziročně stoupla o 17,2 procenta

Spotřebitelské ceny v srpnu meziročně vzrostly o 17,2 procenta, což je o 0,3 procentního bodu méně než v červenci. Tempo růstu tak po 13 měsících zpomalilo. Podle údajů Českého statistického úřadu na to měly výrazný vliv pohonné hmoty, které meziměsíčně zlevnily o téměř 10 procent.