Vaše téma

Zástupce ombudsmanky: Češi nejsou xenofobní! Vidí, co se děje

Moderátorka Michaela Šmídová si do pořadu Vaše téma pozvala zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka. Řeč byla hlavně o uprchlické krizi.

Uprchlická krize je už dlouhou dobu tématem číslo 1 politiků i ochránců práv. Zástupce české ombudsmanky si však myslí, že většinou ani o uprchlíky nejde. "Evropa byla připravena na uprchlíky, ne stěhování národů. Občané z různých koutů světa se prostě dali na pochod," řekl v pořadu Stanislav Křeček.

 

Myslí si navíc, že současná situace už ani po dobrém vyřešit nejde. "Není to o tom, že by Evropa požadavky uprchlíků splnit nechtěla, ale jednoduše nemůže. Doba na slušné řešení už je promeškána a obávám se, že násilí se Evropa nevyhne," uvedl.

 

A co říká na vlnu nenávisti proti uprchlíkům a především muslimům? "Rozhodně bych to nenazýval hysterií a strachem. Je to zcela vědomý pocit lidí, kteří vidí, co se děje," ospravedlňuje přístup Křeček.

 

Zástupce ombudsmanky si navíc ani nemyslí, že by Češi byli xenofobové. "S některými menšinami problém nemáme. V Česku existuje velké množství Vietnamců nebo Ukrajinců a Češi s nimi žijí. Rozhodně bych tedy neobviňoval český národ z xenofobie," prohlásil.

 

 

Připustil však, že současná situace přeje extrémní pravici. "Na jedné straně jsou problémem samotní uprchlíci, na druhé straně reakce, kterou vyvolávají. Velice nebezpečný je například vzestup nacionalistického hnutí v Německu," připustil.

 

Křeček také vyjádřil podporu prezidentu Miloši Zemanovi. Ten ho už dříve také veřejně podpořil. "Ztotožňuji se s většinou občanů, kteří souhlasí s prezidentem Zemanem," sdělil.

 

A na otázku o incidentu 17. listopadu na Albertově, kdy prezident vystupoval na stejném pódiu jako představitelé hnutí Islám v ČR nechceme, odpověděl: "Albertov je nedorozumění. Názory člověka se přece nesoudí podle toho, kdo stojí vedle něj."

 

 

Kromě uprchlické krize se zástupce Veřejné ochránkyně práv vyjádřil ke vztahu právě s Annou Šabatovou. "Na tisíce věcí máme stejný názor, na některé věci ale máme jednoduše názor rozdílný," okomentoval časté spory. "Kompetence máme rozdělené," doplnil.

 

Upřesnil také funkci svého úřadu. "Ombudsman nenahrazuje žádné státní orgány ani o ničem nerozhoduje, jen upozorňuje, co je podle něj špatně. Není nám ale vyhověno jen asi v 10 % případů, většinou nás úřady vyslyší," uvedl.

TN.cz