Veřejná ochránkyně práv

Případy ombudsmanky: Statisíce pro invalidu, boj proti hazardu

Případy ombudsmanky: Statisíce pro invalidu, boj proti hazardu
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Celkem 2110 podnětů obdržela za první tři měsíce letošního roku veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Na ombudsmanku se obracejí lidé, kterým se děje bezpráví, nedokážou si se svou životní situací sami poradit nebo chtějí upozornit na nekalé praktiky.

"Ve věcech, jimiž se podle zákona mohu zabývat, se na mne obrátilo 1387 osob, což je o 68 více než v prvním čtvrtletí loňského roku," uvedla ve čtvrtletní zprávě Šabatová. Nejvíc podnětů se týkalo sociálního zabezpečení, početně byla zastoupena i oblast stavebního řízení a územního plánování a dále oblast vězeňství, policie a armády.

Jedním z témat, kterým se Šabatová v poslední době nejvíce zabývá, je školství. Vadí jí, že v některých ohledech je diskriminační, zvláště ve vztahu k tzv. spádovým a nespádovým dětem a předškolnímu vzdělávání. Ministerstvo školství teď bude muset na její výtky reagovat.

"Ministerstvu školství jsem adresovala doporučení, které se týká změny vyhlášky o předškolním vzdělávání. Podle aktuální vyhlášky je totiž bezplatné předškolní vzdělání poskytováno jen dětem ve věku šesti let. Podle znění zákona však má být zdarma bez ohledu na aktuální věk dítěte. Ale není, aktuální vyhláška je se zákonem v rozporu," myslí si ombudsmanka. To znevýhodňuje děti, které jdou do školy o rok dříve.

Související obsah

Mateřské školy nemají stanovené spádové obvody, jako je tomu u základních škol. Tím, že předškolní vzdělávání není povinné, nemusí obec zajistit místa v mateřské škole s výjimkou dětí v posledním roce před zahájením povinné školní docházky.

Vzdělávání ale není jediným tématem, které Šabatová řeší. Podívejte se na ty nejzajímavější případy za poslední čtvrtletí:

Zastala se řidiče, ministr změnil systém

Na případ upozornil muž, který v roce 2010 absolvoval se svým vozidlem STK. Technik udělal při zapisování stavu tachometru chybu, zaměnil dvě číslice a chybný údaj zapsal i do elektronického systému. Auto tak mělo oficiálně najeto o 80 tisíc kilometrů víc než ve skutečnosti (namísto 119 004 je v systému údaj 199 004). Ačkoli údaj v protokolu opravili, v elektronickém systému to možné nebylo. Šabatová dosáhla toho, že ministr dopravy změnil systém aplikace kontrolatachometru.cz a nyní je vše možné upravovat i elektronicky.

Související obsah

Zatnula tipec hazardu

V uplynulém čtvrtletí se zabývala také zákonností obecně závazné vyhlášky města Karlovy Vary týkající se hazardu. Město totiž místa, kde má být hazard povolen, neurčilo samo. Nechalo tento výběr na Unii herního průmyslu, té ale tato pravomoc nepřísluší. Ministerstvu vnitra Šabatová vytkla, že se nezabývalo kritérii, které si město zvolilo. Ministerstvo její argumentaci přijalo a předalo věc k šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.


"Vydělala" invalidovi statisíce

Šabatová řešila i případ invalidy, který si stěžoval na výši důchodu. Místo 9516 korun, na které měl nárok, dostával jen 4691. Ukázalo se, že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) muži důchod špatně vypočítala, chybu ale přiznat nechtěla. Teprve argumenty ombudsmanky donutily ČSSZ vše napravit. Kromě toho, že se invalidnímu důchodci příspěvek zvýšil bezmála o čtyři tisíce, obdržel také doplatek důchodu ve výši 248 219 korun.

Byla moc stará, chtěli se jí zbavit

Dvanáct let pracovala žena na katedře jedné vysoké školy, než se vedení rozhodlo, že už je na práci příliš stará. Spolu s ní vyhodila tehdější děkanka všechny starší zaměstnance, kromě jednoho svého známého. V rámci kontroly inspekce práce zjistila, že s ní bylo nerovně zacházeno v celé řadě aspektů. Kromě neprodloužení pracovní smlouvy po ní bylo například vyžadováno zpětné doložení důvodů absence, byť evidence docházky byla vedena velmi volně a propustky nebyly vůbec vyžadovány. Díky Šabatové má žena dost důkazů na to, aby se mohla obrátit na soud.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz