Tvrdá rána

Řadě Čechů hrozí, že nedostanou důchod. Na co si dát pozor?

Senior a peníze
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Téma:

Chodit dlouhodobě jen po brigádách nebo mít dohodu o provedení práce se může ve finále pořádně vymstít. Až příliš pozdě totiž lidé zjistí, že nemají nárok na invalidní či dokonce starobní důchod!

"Řada lidí se domnívá, že když pracují a mají příjem, automaticky jsou i pojištěni na důchod. Pokud však pracují pouze na dohodu o provedení práce a jejich odměna je do 10 tisíc měsíčně, zaměstnavatel za ně důchodové pojištění neodvádí," varuje na svých stránkách ombudsmanka Anna Šabatová.

 

Takhle odpracovaná doba se totiž nezapočítává do důchodu. Podobné je to i u lidí, kteří jsou dlouhodobě evidovaní na úřadu práce. "Pro nárok na invalidní důchod se z doby evidence na úřadu práce započítávají maximálně 3 roky, pokud je žadateli nad 55 let. U mladších se započítává jen rok," uvádí veřejná ochránkyně práv.

 

Pořádně studená sprcha tak čekala na muže, který byl na úřadu práce a během toho si brigádně přilepšoval ve sběrně surovin. Při pracovním úrazu přišel o ruku a úřady mu uznaly druhý stupeň invalidity.

 

 

Na invalidní důchod ovšem nárok nemá, protože dostatečně dlouho neplatil důchodové pojištění. Žadatelé o invalidní důchod ve věku od 28 do 38 let musí pro přiznání důchodu splnit podmínku pěti let důchodového pojištění z posledních deseti let před vznikem invalidity. U žadatelů nad 38 let se může alternativně počítat i 10 let pojištění z posledních 20 let.

 

"Stěžovateli nepomohlo ani to, že zákon o důchodovém pojištění pamatuje na invaliditu v důsledku pracovního úrazu. V těchto případech vzniká nárok na invalidní důchod automaticky. Podmínkou ovšem je, že k pracovnímu úrazu došlo při výkonu činnosti, která zakládá účast na důchodovém pojištění," pokračuje ombudsmanka.

 

Jenže protože dotyčný jen brigádničil za méně než deset tisíc měsíčně, důchodové pojištění neodváděl. Ombudsmanka mu tak nemohla pomoct a pouze ho poučila, že se může obrátit přímo na ministryni práce a sociálních věcí a požádat o individuální přezkoumání svého případu.

 

 

Jak ovšem na dotaz TN.cz uvedla mluvčí resortu Barbara Hanousek Eckhardová, stejná situace je i u starobních důchodů. Tady je minimální doba zaplaceného důchodového pojištění dokonce 25 let.

 

"Starobní důchod se navíc vypočítává podle výše předchozích výdělků. Například číšníci, kteří dostávají plat dvanáct tisíc a dalších deset mají třeba z dýšek, mohou být v penzi velmi nemile překvapení," upozorňuje mluvčí ministerstva.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz