Superstar retro: účastníci třetí řady a jejich cédéčka

I soutěžící ze třetí řady Superstar vydali několik alb, která si zaslouží zmínku.

Podzim roku 2006 patřil na obrazovách TV Nova třetímu pokračování úspěšného hledání další české Superstar. Od finále dvojky, kde se spolu utkali Vlasta Horváth a Petr Bende, už uplynul rok a půl a tak byli diváci zvědaví, zda se najde dostatek dobrých zpěváků a zajímavých osobností, které pořádně zamíchají tuzemskou hudební scénou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

SuperStar retro: jaká alba vydali účastníci první řady?

SuperStar retro: Druhá řada a cédéčka jejích účastníků

 

Zvláštní je, že ačkoli se ve finále objevily velmi zajímavé a výrazné osobnosti, k větší revoluci nedošlo. Oficiální stránky řady soutěžících už jsou mimo provoz nebo informace na nich končí rokem 2007. Oproti účastníkům prvních dvou řad je tu i podstatně méně vydaných alb. Možná si soutěžící uvědomili, že je lepší nejdříve hudebně dozrát a pak teprve pomýšlet na debutové album. Jen je škoda, že mnozí z nich nezačali pracovat ani na tom hudebním dozrávání (a nebo to před veřejností dosud tají).

 

Hned první čtyři fináloví vypadlíci zmizeli zakrátko po Superstar a jako by se po nich slehla zem. To se týká Karolíny Pavlíkové, Aleše Burketa, Terezy Najdekrové a Romana Lasoty. Všichni zmiňovaní měli po Superstar několik vystoupení. Nadějně to vypadalo s Alešem Burketem, který v průběhu roku 2007 řadu akcí měl, jeho web ale končí prosincovým vánočním koncertem 2007. Ani Tereza Najdekrová, tehdy členka Abba World Revival, nakonec žádné album nevydala, pouze svým vokálem podbarvila skladby jiných autorů a zazpívala si na desce svého přítele Davida Spilky.

 

 

Až pátá vyřazená, Soňa Pavelková, vydala v květnu 2007 svůj debut pod názvem S'n'P. Album je – jak naznačuje už jeho název – laděno do stylu R'n'B a soulu. Bohužel se ale na něm objevuje přesně to, zač byla Soňa kritizována už při soutěži – příliš mnoho rebelství. Zpěv zní odflákle, ledabyle, což byl Sonin úmysl. Ale do tohoto stylu se to nehodí. R'n'B má být poněkud intimnější a citlivější, rebelství mu nesluší. S věkem by se to mohlo zlepšit, ale protože i po Soně se (mediálně myšleno) slehla zem, těžko zatím zjistíme, kam se od té doby posunula.

 

 

Dalším, kdo opustil třetí řadu Superstar, byl Martin Ševčík. Vydal album jako poslední z této série Superstar a jeho debut Můj barevný svět byl přijat velmi vlažně. Jde o jakési pop-folkové písničkářství, které později Martin provozoval i na řadě festivalů a hudebních akcí. Ani Martinovy webové stránky už nejsou v provozu, na řadě hudebních serverů a videoportálů jsou ale k vidění nahrávky z různých vystoupení. V roce 2010 Martin opět natočil několik věcí v nahrávacím studiu, ale i jeho producent tvrdí, že na plnohodnotné CD, s nímž by se Martin rád vrátil na profesionální hudební scénu, to ještě stále není.

 

 

Čtvrtá příčka v Superstar patřila Báře Zemanové. Malá ďáblice s hlasem, s nímž by se pomalu mohla měřit s Věrou Špinarovou, se vydala jednoznačně rockovou cestou. Album vydala na jaře 2007, jmenovalo se Rozjetej vlak a v rámci Superstar patřilo k nejostřejším a nejdravějším. Kytarové riffy a Barbořin hlas se dobře pojily, album ale nemělo výrazný komerční úspěch. Bára se ale nevzdala, svůj hlas pocvičila v rockové opeře Antigona a v roce 2010 vydala své druhé album s názvem Magistrála, které je ještě o úroveň lepší. Moderní bigbeat, našlapaná rytmika a Bářin bezchybný zpěv. Schází jen více propagace, protože tohle album si pozornost posluchačů jednoznačně zaslouží.

 

 

To, že bronzová Superstar Leona Černá nevydala CD, leckoho překvapilo. Ona se ale rozhodla jít jinou cestou. Nejvíce ji lákal muzikál a dělala vše pro to, aby se jí její přání splnilo. Zahrála si v Bídnících, v Miss Saigon či Řeku Zorbovi. Má i vlastní hudební projekt, ale podle svých vlastních slov nechce vydání svého alba uspěchat a čeká, až bude mít dostatek materiálu i kvalitní fanouškovskou základnu.

 

 

Rockeři to měli ve třetí řadě Superstar u fanoušků a hlasujících diváků lepší než jejich kolegové z řad minulých. Důkazem je stříbrná příčka pro Davida Spilku, majitele zajímavého chrapláku a dobrého hudebního vkusu. Album vydal v říjnu 2007 pod názvem Stříbrný sen, bylo samozřejmě ryze rockové a podílel se na něm David s celou svojí kapelou James D.S. Zdá se ovšem, že na Davida byl producentem vyvíjen tlak, aby album nehnal příliš do metalu, protože CD je měkčí, než jak Davida znají jeho fanoušci z koncertů a vystoupení. Sám David říká, že si z celé desky stojí jen za třemi skladbami a album sám nikde nepropaguje. Další album vydal právě proto, aby jasně udal směr, kterým se chce nadále ubírat.

 

 

Davidovi kdekdo radil, aby přesídlil do Prahy a rozvíjel svoji kariéru. On odmítnul a raději se o svoji muziku stará sám. Spolu se skupinou vydal alba To My Soul, Court Session nebo Ghost, přičemž fanoušci si mohou první jmenované album stáhnout na Davidových stránkách zdarma. Album Court Session ukazuje druhou Davidovu polohu, je věnováno scénické a filmové muzice, kterou David ve svém nahrávacím studiu také vytváří. Jak je vidět, David patří mezi účastníky Superstar k nejplodnějším, vystupuje ale většinou jen na regionálních akcí ve svém okolí, což je pro fanoušky z jiných míst republiky velká škoda.

 

Vítězem Superstar se stal popově a romanticky založený Zbyněk Drda. Debut Pohled do očí vydal jako první, už v dubnu 2007. Jeho písně jsou přesně takové, jaké si jeho publikum přeje. Sladké (ale nepřeslazené), nekonfliktní, pomalé, příjemně znějící. Což ale bohužel pro mnoho posluchačů znamená i nudu. Za tu ale rozhodně nemůže Zbyněk. Jeho hlas se v písních hezky prosazuje, je výrazný a sytý, ale nemůžu se ubránit pocitu, že tato poloha mu nesedí. Nevím, jaké je jeho vnitřní hudební cítění, ale spíše bych ho viděl jako moderního pop-jazzového zpěváka v intimním prostředí menších hudebních klubů, kde by jako recitálový interpret mohl silně zabodovat. Určitě by bylo zajímavé spojit ho hudebně třeba s Monikou Bagárovou.

 

 

Zbyněk sice zatím další album nevydal, ale vyrukoval se singlem Cesta, který naznačuje, že by se přeci jen mohl ubírat jinudy. Také písně z debutového alba, které hraje na živých akcích, jsou směřované do méně popové polohy a znějí pod jeho hlasem podstatně lépe. Zbyňka tento rok čeká řada vystoupení (včetně účasti na zahraničních mezinárodních festivalech), kdyby si ale udělal čas i na práci na druhém albu, na kterém by jasně předvedl, čemu se chce v hudbě nejvíce věnovat, nebylo by to vůbec od věci.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Scalex