Voda hrozí

Část Opavy odřízla voda od světa. Příjezdové silnice zaplavila vylitá řeka

michora
Zdeněk Michora, Kateřina Sejková
Publikováno 15. 10. 2020
Téma:

Po vydatném dešti ve středu stoupaly hladiny řek a říček - převážně na Moravě. Třetí povodňový stupeň znamenající ohrožení platí v pátek ráno stále na čtyřech místech. Vylité řeky a sníh působily dopravní komplikace, část Opavy například odřízla od světa vylitá řeka.

Zvýšená hladina řeky Opavy zalila silnice opavské části Držkovice a odřízla ji tak na nějakou dobu silnice. Už ve středu dopoledne městská policie varovala, že Držkovice není možné projet. Voda se na všech přístupových silnicích stále drží, takže převoz obyvatel museli zajistit hasiči.

 

Díky ustávání deště klesla hladina řeky v Opavě ve čtvrtek večer na druhý povodňový stupeň povodňové aktivity. Krizový štáb celou noc ze středy na čtvrtek sledoval situaci. "Situace v Opavě se stabilizovala, hladina vody mírně klesla a nenastaly žádné mimořádné události. Děkuji všem za náročnou noční směnu. I nadále však povodňový štáb zůstává v pohotovosti," informoval ve čtvrtek nad ránem primátor Tomáš Navrátil.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Česko sužuje vydatný déšť a sníh

14:53

Zaplavené silnice na Opavsku

14:45

Na Olomoucku hasiči staví protipovodňovou hráz

14:40

Olomoučtí hasiči mají stále plno práce

 

"Povodňová komise města Opavy je ve stálém spojení s Povodím Odry a nepředpokládá, že by bylo třeba přistupovat k evakuaci či podobným opatřením," dodalo vedení města.

 

Vylitá řeka Opava

 

Vydatný déšť ve středu zvedal hladiny i dalších řek. Třetí stupeň i nadále zůstává na čtyřech místech ve východní části republiky, především na Moravě. Kromě již zmíněné Opavy je to Morava na dolním toku ve Strážnici a v Lanžhotě.

 

Třetí stupeň platí i na Loučné v Dašicích v Pardubickém kraji. Na mnoha dalších místech dosahují řeky, mezi nimi například Sviratka a Dyje druhého stupně povodňové aktivity.

 

 

Déšť sužoval Českou republiku už od úterního večera, během noci na čtvrtek se situace začala uklidňovat. Před středeční pátou hodinou odpoledne Český hydrometeorologický ústav odvolal výstrahu před vydatným deštěm i sněhem. Nadále však platí výstraha před povodněmi. Aktuální znění naleznete v článku ZDE.

 

Situaci na Pardubicku zmapoval reportér Petr Brzek:

 

Výstraha před povodněmi

 

 

 

Dopravní komplikace kvůli dešti

 

Voda ve středu zaplavila několik silnic, například v Hustopečích nad Bečvou a Ústí na Přerovsku, ve Velkých Opatovicích na Blanensku. Ve Staré Červené Vodě na Jesenicku voda podemlela silnici. V Babicích nad Svitavou uvízlo auto v laguně pod viaduktem. Kvůli vylité řece Opavě museli policisté uzavřít hraniční přechod Držkovice na Opavsku a silnice v Heřmánkách a Bernaticích nad Odrou na Novojičínsku kvůli vylití Odry.

 

 

Úporný déšť rovněž zavinil přerušení provozu na dvou regionálních železničních tratích, když je zablokovaly popadané podmáčené stromy. Vlaky nejezdily mezi Ledečkem a Kolínem i Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem.

 

Výjezdy hasičů

 

Hasičský záchranný sbor oznámil k 15. hodině zhruba 900 výjezdů kvůli počasí. Další ale během odpoledne a večera stále přibývaly. Na mnoha místech museli hasiči vybudovat protipodňovou hráz či jiné zábrany.

 

"Přibývá zásahů v souvislosti s vydatným deštěm a rozvodněnými řekami napříč krajem. Čerpáme sklepy, laguny, zajišťujeme rozvodny elektrické energie. V Přerově roste mobilní protipovodňové hrazení. V Miloticích hasiči zachránili tři osoby ze střechy zatopeného auta," napsali ve středu dopoledne olomoučtí hasiči.

 

Jak vypadá povodňová situace na Žďársku, se podívejte zde:

 

Situace kolem sněhu

 

Ve vyšších polohách se předpověď ČHMÚ rovněž naplnila. Sníh ve středu napadl například na Klínovci, v Tušimicích na Chomutovsku, na Horské Kvildě a v Bučině na Šumavě, na Šeráku v Jeseníkách či na Lysé Hoře. I kvůli sněhové pokrývce vznikaly dopravní komplikace.


Sníh na Klínovci

 

"Ve směru od Horní Bečvy po hraniční přechod Bumbálka je souvislá vrstva sněhu. V místě jsou uvízlé kamiony, tvoří se kolony, úsek je neprůjezdný. Kolona je dlouhá přibližně osm kilomentrů, byl vyžádán posyp úseku. Doprava odkláněna ze směru od Rožnova pod Radhoštěm na Ostravici. V opačném směru ze Slovenska bez omezení dopravy," informovala krátce před středečním polednem mluvčí policie Zlatuše Viačková.

 

Hodinu poté se na hraničním přechodu Bumbálka kolony již uvolnily. Sníh zneprůjezdnil i silnici mezi Dolním Benešovem a Hájem ve Slezsku.

 

GALERIE: Česko zasáhly povodně, déšť a sníh

1
/
31
Zdroj: HZS Olomouckého kraje
Déšť zvednul hladiny v Olomouckém kraji - 5

Související témata:
TN.cz