Vše o roamingu Konečně

Roaming končí už za týden! Tohle všechno se změní. PŘEHLED

Volající
Zdroj: Thinkstockphotos
Roaming v EU "skončí" - ilustrační foto
Téma:

Už za týden budeme moct po Evropské unii volat za domácí ceny. Jenže o úplný "konec roamingu" nejde a operátoři už hledají skulinky, jak nařízení obejít. Přečtěte si, co všechno se změní.

Za domácí ceny budeme volat i v zahraničí. 15. června začne platit nařízení, které schválily orgány i členské státy Evropské unie. Pokud už plánujete, že si koupíte zahraniční SIM kartu a budete volat výhodněji, jste na omylu. Právě na tento "podvod" norma myslí.

 

Co je roaming?

Roamingem se rozumí komunikace prostřednictvím mobilu v jiném členském státě, než ve kterém je síť domácího poskytovatele. To ale neznamená, že do roamingu spadá jakékoliv volání přes hranice.

 

Pokud Čech z dovolené ve Francii volá do Česka (tedy české sítě), roaming to je. Pokud by ale volal z Česka do Francie, roaming to není a volání by bylo dražší. Po "zrušení" roamingu proto nastane paradoxní situace, kdy si z Francie do Itálie zavoláte za domácí ceny, z domovského Česka ale za telefonát do Itálie zaplatíte.

 

 

Zruší se roaming úplně?

Nezruší. Evropská unie pro nové nařízení používá spojení "Roam like at home" - služby, které používáte v Česku, tak budete moct bez příplatku používat i v zahraničí. Roamingová omezení ale nadále platí, jen se "obyčejného" cestovatele nedotknou.

 

Za roaming, který nezaplatí zákazník, si budou mobilní operátoři platit mezi sebou. Proto budou mít výhodu nadnárodní sítě - operátor bude vlastně přesouvat peníze z jedné kapsy do druhé. Zvýhodněny budou také oblíbené turistické destinace - operátoři naúčtují roaming za každého turistu jeho domovskému operátorovi.


Kdy začne nařízení platit? A kolik dat budete moct v zahraničí vyčerpat? Čtěte na další straně: 

 

 

1
2 3
epa TN.cz