Domácí

Miroslav neopustil Evropu. Operátor mu ale naúčtoval stovky korun za roaming

Miroslav neopustil Evropu. Operátor mu ale naúčtoval stovky korun za roaming
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Když pan Miroslav v říjnu cestoval po Španělsku a Gibraltaru, přijal jeden telefonát. Předpokládal totiž, že je na území Evropské unie a nebude muset platit roamingové poplatky. Ve skutečnosti však byl přihlášený v marocké síti. Musel si tedy připlatit.

Za přijmutí telefonátu musel pan Miroslav zaplatit přes 800 korun. Byl přitom na Gibraltaru, tedy na území, kde se roamingové poplatky neplatí. Jeho telefon se ale přepojil do marocké sítě. Pan Miroslav tvrdí, že nebyl v Maroku a telefon klidně mohl zůstat ve španělské síti. "Cestoval jsem po Španělsku a zastavil jsem na vyhlídce Mirador del Estrecho," uvedl. Podle alternativního operátora Kaktus, kterého provozuje firma T-Mobile, ale v africké zemi byl.

Pan Miroslav tedy podal stížnost k Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ). Dodal také v přílohách screeny, které mají dokazovat, že v okolí byl ve chvíli dostatečně silný signál španělských operátorů. ČTÚ ale jeho stížnost zamítl.

Související obsah

"Pokud se účastník pohybuje s mobilním telefonem v příhraničních oblastech, může dojít k připojení na síť zahraničního operátora, neboť signál zahraničních mobilních operátorů může zasahovat i na jiné území," upozornil ČTÚ v rozhodnutí. "Aktuální legislativa v zákoně o elektronických komunikacích týkající se této problematiky nedává správnímu orgánu působnost k tomu, aby zasahoval v případech, kdy je z technických důvodů silnější signál zahraničního operátora než toho, který má na daném území většinové pokrytí," dodal. 

Podle pana Miroslava na místě nejlepší signál nebyl z Maroka. Operátor ale tvrdí, že ano, navíc mu napsal, že v Maroku byl. Severoafrická země měla přitom v říjnu uzavřený jiný než letecký vstup do země.

Související obsah

Ve vyjádření pro ČTÚ T-Mobile namítal, že pan Miroslav prokazatelně přijal hovor v marocké síti. "Vzhledem k tomu, že se stěžovatel prokazatelně připojil na síť v Maroku, jeho žádost o vrácení kreditu jsme zamítli. Účtování odpovídá cenám, které uvádíme v ceníku," obhajovala se firma. Miroslavovi také měla přijít zpráva o tom, že je připojen k marocké síti spolu s informacemi o tamních cenách.

To operátor prohlásil i ve vyjádření pro TN.cz. "T-Mobile jako mobilní operátor nemá žádnou možnost určit, kde se zákazník pohyboval, my pouze zpětně zjistíme, k jaké síti se jeho telefon připojil," upozornila mluvčí firmy Zuzana Svobodová.

Tento argument ČTÚ přesvědčil o tom, že pan Miroslav nemá právo na vrácení peněz. Firma totiž dodala i výpis hovorové korespondence. Z toho vyplývalo, že k účtovanému hovoru došlo, nevidí tedy důvod k vrácení peněz.

"Pro přepojení na marockého operátora nebyl žádný důvod. ČTÚ zásadní argument zcela ignoroval," prohlásil ale pan Miroslav. Tomu podle jeho slov nejde ani tak o částku, jako spíš o princip. Podá proto rozklad, tedy něco jako odvolání. "Telefon se primárně připojuje do preferovaných sítí, což jsou sítě vybrané tak, abychom zákazníkovi i v zahraničí poskytli tu nejlepší službu," uvedla Svobodová.

Podobný problém ale může nastat nejen na Gibraltaru. Pokud vás totiž přepojí do země mimo Evropskou unii, budete muset platit tamní ceny. Stát se to může i například na řeckých ostrovech, jako je Sámos, Kos, Chios či Lesbos, kde se váš telefon může přihlásit do turecké sítě. "Vždy je tedy důležité věnovat pozornost uvítacím SMS, které zákazníkovi poskytují nejaktuálnější informace o jeho připojení k mobilní síti a cenách za ně," varovala Svobodová.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz