Příspěvek pro všechny

Rozzuření rodiče sbírají podpisy kvůli rodičovské. Jsou jich tisíce

Připravovaný vládní návrh, který počítá se zvýšením rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun pro rodiče dětí narozených po 1. lednu 2020, budí stále větší a větší emoce. V pondělí se v některých městech rozjely podpisové akce, jejichž organizátoři chtějí, aby vyšší rodičovskou dostali rodiče všech dětí do věku čtyř let tak, jak to původně slibovala vláda.

Maminky s kočárky dopoledne mířily na horní část jihlavského náměstí. Chtějí slibovaný, o 80 tisíc korun vyšší rodičovský příspěvek a podepisují za to petice. "Máme právo na to, aby nám zvedli rodičovský příspěvek," uvedla maminka na mateřské Petra Vašíčková.

 

Paní Vašíčková z Jihlavy má dvě děti, desetiměsíční a tříleté. Slibovaná vyšší rodičovská by se jí hodila. "Děti toho víc potřebují, 7300 je málo," stěžuje si. "Plíny, sunar, oblečení, to je v dnešní době neuvěřitelná částka," doplnila další maminka na mateřské Vilma Chylíková.

 

Paní Chylíková s sebou u podpisové akce měla i dvouletého Františka. Podle původních slibů by na něj zvýšenou rodičovskou brala, podle aktuálního návrhu ale ne. "Každý mamince se hodí koruna navíc," prohlásila Chylíková.

 

To v rodině primátorky Jihlavy je s jejich malými dětmi na rodičovské manžel. "Já osobně jsem to podepsala, protože si myslím, že příspěvek by měl být rozhodně vyšší a mělo by to být velice rychle, protože když se něco slíbí, tak se to má splnit," sdělila primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Forum).

 

 

Jen v Jihlavě organizátoři sesbírali během pár minut desítky podpisů. "Na Jihlavsku jsou petice na deseti místech většinou tam, kde se vyskytují rodiče s dětmi," popsala organizátorka petice v této oblasti Martina Hořínková.

 

Vláda ještě po nátlacích veřejnosti bude jednat o případných změnách v nastavení rodičovské. Ve hře je i rozšíření na všechny děti do věku čtyř let, jak bylo původně slíbené. Najít se na to ve státním rozpočtu ovšem musí potřebných více než osm miliard korun.

David Pik/epa TN.cz