Ministryně financí

Schillerová se chlubí bojem proti domácímu pálení! Lidé ji za to sepsuli

Alena Schillerová - 10
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 8.11. 2019 18:13

Česko a Bulharsko ve čtvrtek zablokovalo osvobození domácího pálení alkoholu od spotřební daně v celé Evropské unii. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se tím pochlubila na sociální sítí. Od lidí za to sklidila ostrou kritiku.

Návrh na osvobození domácího alkoholu od placení daně neprošel na pravidelném setkání ministrů financí zemí EU. Stalo se tak i přesto, že se na něm shodla většina členských zemí.

 

Zablokovala ho Česká republika společně s Bulharskem. Obě země využily svého práva veta. Aby návrh prošel, musely by s ním totiž souhlasit všechny země Evropské unie.

 

 

Podle české ministryně financí Schillerové je důvodem ochrana zdraví. "Chci chránit zdraví našich občanů. Dnes jsem proto zablokovala návrh na legalizaci domácího pálení alkoholu. Metanolová aféra už se nesmí opakovat, nikdy," napsala na svém twitteru.

Za to ovšem sklidila obrovskou kritiku. "A co má domácí pálení společného s metanolovou aférou? Víte, že za tím bylo úplně něco jiného, že jo?" ptá se ministryně jeden z komentujících. "Je jasné, že vůbec netušíte, o čem byla metanolová aféra. Ono je hodně věcí, o kterých nic netušíte," vzkázal na twitteru Schillerové pan Jiří.

 

Metanolová aféra

Jak upozorňují někteří lidé, v metanolové aféře vůbec nešlo o domácí palírny. Vše odstartovalo v roce 2012, kdy se do oběhu dostalo tisíce lahví jedovatého alkoholu. V hlavách Tomáše Křepely a Rudolfa Fiana se zrodil geniální plán na rychlé zbohatnutí. Ten spočíval v míchání lihu právě se smrtelně jedovatým metanolem.

 

Oba pak v pronajatém skladu v Opavě smíchali pět tisícilitrových barelů smrtícího koktejlu. Po jeho vypití postupně zemřely desítky lidí a další desítky skončily v nemocnici. V září 2012 začala proto platit historicky první prohibice v Česku.

 

Připomeňte si vyhlášení prohibice v reportáži TV Nova:

TN.cz