odsedí si 28 let

Potvrzeno: Kramný zavraždil Moniku a Klárku! Usvědčil se sám

Téma:

Vrchní soud v Olomouci ve středu ráno definitivně rozhodl v kauze Petra Kramného. Potvrdil mu osmadvacetiletý trest, který mu uložil už v lednu ostravský soud. Kramný v roce 2013 elektrickým proudem zabil svou manželku Moniku a dceru Klárku. Usvědčil se sám nesrovnalostmi ve výpovědích.

Petr Kramný si odsedí za mřížemi 28 let, jeho odvolání zamítl Vrchní soud v Olomouci. Rozsudek je pravomocný, Kramný může ještě do dvou měsíců podat dovolání. Trest si odsedí ve věznici se zvýšenou ostrahou.

 

Obhájkyně Kramného Jana Rejžková po jednání novinářům řekla, že se právě stal jeden z největších justičních omylů v dějinách a že dneškem případ rozhodně nekončí.

 

Vrchní soud uznal, že soud prvního stupně v Ostravě pochybil v případě uznávání odškodného pozůstalým zesnulé Moniky. "Je nutné přesně specifikovat náhradu škody," uvedl mluvčí olomouckého soudu Vladimír Lichnovský. Výši odškodného pak vrchní soud částečně snížil.

 

Otci Erichu Niceijovi má Kramný zaplatit 18 418 korun za pohřeb a poté další 1 400 000 jako nemajetkovou škodu, bratru Martinovi 175 tisíc a druhému bratru Radmilovi 70 466 korun. Původně přitom částka měla dosahovat osmi a půl milionu.

 

Soudce Václava Čapku k rozhodnutí přesvědčili především nesprávné znalecké posudky a nesrovnalosti ve výpovědích. Soudce označil posudky znalců Igora Fargaše a Radka Matlacha, které měly ukázat, že ženy nezemřely po zásahu elektřinou, za chybné. Přiklonil se naopak k posudkům Marka Dokoupila a Margity Smatanové, jejich správnost později potvrdil i revizní posudek.

 

Poukázal také na nesrovnalosti v jednotlivých výpovědích Petra Kramného. V jedné například tvrdil, že když zjistil, že je Klárka mrtvá, už byla mrtvá i Monika, podruhé, že ještě "chrčela" a byla modrá v obličeji. Zpochybnil také třeba to, že by mu sestra radila, aby se zbavil svršků mrtvých žen, jak Kramný tvrdil.

 

 

On-line reportáž

Odvolací soud s Petrem Kramným - 2. den

10:46

Obhájkyně Jana Rejžková po soudu novinářům řekla, že právě došlo k jednomu z největších justiční omylů v dějinách a avizovala, že dneškem proces ani zdaleka nekončí.

10:24

Dnešní on-line přenos ze soudní síně končí. Odvolací soud Kramnému potvrdil 28 let vězení, snížil ale výši odškodného pozůstalým zesnulé Moniky.

10:21

Kramný s Rejžkovou se dohodli, že stížnost proti usnesení, kterým bylo zamítnuto jeho propuštění z vazby, podávat nebudou. Na dovolání k Nejvyššímu soudu mají čas ještě dva měsíce.

 

Soud s Petrem Kramným u Vrchního soudu v Olomouci začal už včera. Soudní líčení sledovala přímo v síni asi čtyřicítka lidí. Zájem byl daleko vyšší, mnoho lidí ale odešlo od soudu s nepořízenou, vstup byl povolen pouze na pořadové lístky, které se rozdávaly časně ráno.

 

Soudce Václav Čapka v úvodu zopakoval závěry, ke kterým došel krajský soud v Ostravě a následně dal všem stranám prostor pro přednesení svých opravných návrhů. O tom, ke kterému se přikloní, se rozhodne právě dnes.

 

Obhájkyně Kramného Jana Rejžková nejprve zpochybnila postupy ostravského soudu i některé znalecké posudky, soudní znalce označila za šarlatány a všechny závěry za spekulace. Pro Kramného požaduje zproštění viny v plném rozsahu a propuštění z vazby, pro kterou podle ní už nejsou zákonné důvody.

 

Státní zástupkyně Jarmila Večeřová ale byla jiného názoru. Trest, který Kramnému udělil soud v lednu, považuje za nedostatečný a navrhuje ho zvýšit na samou hranici horní sazby, tedy na 30 let. Horší už je jen doživotí.

 

 

Soudce měl čtyři možnosti. Mohl odvolání Petra Kramného zamítnout a potvrdit nebo zvýšit mu trest, jeho odvolání mohl vyhovět a propustit ho z vazby, případně mohl celou věc vrátit ke krajskému soudu do Ostravy. 

 

Petr Kramný podle obžaloby zabil manželku Moniku a dceru Klárku na dovolené v Egyptě na přelomu července a srpna 2013. Ve vazbě je od začátku roku 2014. Od začátku tvrdí, že je nevinný.

Související témata:
mom TN.cz