5,1 stupně

Chorvatsko zasáhlo velmi silné zemětřesení! Očekávají se další otřesy

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 20:50
28.12. 2020 8:36
Téma:

V pondělí brzy ráno otřáslo Chorvatskem zemětřesení o síle 5,1 stupně. Epicentrum se nacházelo poblíž města Petrinja, které je nedaleko města Sisak. Zatím není jasné, jak velké škody otřesy způsobily a zda byl někdo zraněn. Následovala další dvě silná zemětřesení, ta už byla o něco slabší, dosáhla síly 4,7 a 4,1 stupně.

Velmi krušné ráno zažili lidé žijící ve středním Chorvatsku. Spící obyvatele měst Petrinja a Sisak probudily silné otřesy. Podle Evropského-středomořského seismologického centra dosáhlo zemětřesení síly 5,1 stupně.

 

První otřesy byly zaznamenány kolem 6:28. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti, zemětřesení nicméně poškodilo některé budovy, na kterých se objevily praskliny, zřítily se některé komíny. Přesný rozsah škod není zatím znám.

 

Velmi silné zemětřesení otřáslo Chorvatskem už letos v březnu, starosta Záhřebu Milan Bandić proto podle portálu total-croatia obyvatelům poslal zprávu: "Bohužel jsme znovu pocítili velmi silné otřesy v oblasti Záhřebu. Naštěstí nejsou hlášeny výraznější škody. Doufám, že to tak zůstane."

 

 

Seismolog Marijan Herak z geofyzikálního oddělení přírodovědecké fakulty univerzity v Záhřebu pro portál HRT uvedl, že se očekávají další otřesy. Už kolem osmé hodiny seismografy zaznamenaly další dvě silná zemětřesení o síle 4,7 a 4,1 stupně.

 

Na reportáž TV Nova o silném zemětřesení, které postihlo Chorvatsko v březnu, se můžete podívat zde:

TN.cz