ONLINE NEVLÍDNÉ POČASÍ

Hasiči kvůli větru hlásí stovky zásahů! Na Moravě hrozí povodně

Roman Dolejský
Roman Dolejský, Martin Klícha
Aktualizováno 18:08
4.2. 2020 9:25
Téma:

Čeští hasiči mají od rána plné ruce kvůli silnému větru. Řeší hlavně popadané stromy. Na Liberecku je kvůli sněžení uzavřená pro kamiony silnice přes Oldřichovský hřeben. Kvůli pádům stromu na elektrické vedení jsou tisíce domácností bez elektřiny. V Krkonoší a Jeseníkách platí výstraha před lavinami. Na tocích Velká Stanovnice a Bystřička na východě Moravy byl vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity, který označuje povodňovou pohotovost.

V Krkonoších a v Jeseníkách platí lavinové nebezpečí. Je na druhém stupni z celkových pěti, tedy mírné. "Na hřebenech Krkonoš je cca 30 až 70 centimetrů sněhu. Za posledních 24 hodin napadlo 20 centimetrů nového sněhu, sníh padal mokrý později na hřebenech hor padal suchý. Sněhová pokrývka je spodních vrstvách vlhká až mokrá v nižších polohách je až podmáčená, zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu, které se většinou zastaví ještě na svahu," popsala horská služba.

 

Husté sněžení zkomplikovalo dopravu:


"Během pátečního rána došlo k výraznému oteplení doprovázeného deštěm, jsou lavinové svahy promáčené. Od pondělí drobně sněží, napadlo deset centimetrů nového vlhkého sněhu. Lze předpokládat uvolnění menších lavin po dodatečném zatížení lyžaře," doplnila horská služba k situaci v Jeseníkách.
 

 

On-line reportáž

Silný vítr a sněžení v Česku

9:49

 

[Fb:post]


 

9:41

Aktuální mapy počasí v České republice. Takto to vypadá s oblačností:

Mapy počasí - 1

Takové jsou teploty v Česku:

Mapy počasí - 2

Mapa větru nad Českou republikou:

Mapy počasí - 3

9:29

 

Jsou také u vás problémy se silným větrem nebo sněžením? Pošlete nám snímek nebo video na zpravy@nova.cz nebo do zprávy na facebook TN.cz.

 

Kvůli silnému větru bylo v úterý dopoledne v Česku asi 14 500 domácností bez elektrického proudu. Společnost E.ON evidovala na 24 poruch na elektrickém vedení.

 

"Silný vítr dorazil do Čech po páté ráno a začal vyvracet stromy a lámat větve, které následně poškozovaly vedení elektrického napětí na mnoha místech v jižních Čechách, kde jsme v časných ranních hodinách v jednu chvíli zaznamenali 7 000 domácností bez proudu. Vítr postupně přechází na východ, takže aktuálně řešíme největší potíže na jižní Moravě," uvedla mluvčí společnosti Martina Slavíková.

 

 

Do poledne se podařilo u několika tisíc domácností proud obnovit. "Aktuálně evidujeme na našem distribučním území 22 poruch na vedení vysokého napětí. Bez dodávek elektřiny je momentálně přibližně 6 800 domácností, takže za poslední hodinu se nám podařilo snížit počet domácností bez elektřiny o více než polovinu," sdělila Slavíková v úterý ve 12:00.

 

Náročný začátek dne připravilo počasí plzeňským hasičům. "Od časného rána se hasiči nezastavili. Zejména na Klatovsku, kde vyjíždějí v podstatě bez ustání na popadané stromy. Nejčastěji stromy leží v komunikacích či v drátech elektrického vedení," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.

 
Krátce po sedmé ráno mezi Hlubokou a Chodskou Lhotou najela lokálka do spadlého stromu. "Nikomu z pěti cestujících se nic nestalo. Pro cestující přijel autobus náhradní dopravy," doplnil Poncar.

 


Do jednoho ze spadlých stromů narazilo také auto, nehoda se obešla bez zranění. Na Javorné vítr utrhl část střechy nad balkónem rodinného domu. Ve Svéradicích měli hasiči plné ruce práce se stromem, jehož kořeny při pádu poškodily i silnici.

 

Ostružná na Jesenicku.

 

"Do 9:20 evidujeme 38 výjezdů spojených se silným větrem. Vše bylo na Klatovsku a pár zásahů na Domažlicku. V rámci jednoho výjezdu likvidovali hasiči několikrát i více stromů najednou. Jako například v okolí Svojší," shrnul dosavadní průběh zásahů Poncar.

 

Spadlé stromy komplikují dopravu i v Jihomoravském kraji. Kmeny ráno a dopoledne zavalily několik silnic na Břeclavsku a na Blanensku.

 

GALERIE: Silný vítr v Plzeňském kraji

1
/
11
Zdroj: HZS Plzeňský kraj
Silný vítr na Plzeňsku - 10

GALERIE: Zásahy hasičů kvůli větru v Jihomoravském kraji

1
/
15
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje
Zásahy hasičů kvůli větru v Jihomoravském kraji - 15

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz