internetová aplikace

Konec přeplněných Tater! Slováci spustili turistický semafor

Fronta turistů ve Vysokých Tatrách
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 13:40
17.7. 2021 13:07
Téma:

Slovenské ministerstvo životního prostředí přišlo se zajímavou novinkou. Tento týden představilo turistický semafor, který má ukázat, kolik turistů vyrazilo do určité lokality. Lidé by tak měli mít možnost naplánovat výlet tak, aby se vyhnuli davům dalších turistů.

V internetové aplikaci je zatím zahrnuto 230 lokalit, které budou ukazovat návštěvnost na svém území, uvádí portál tvnoviny.sk. Další místa by měla v budoucnu přibývat.

 

V současné chvíli jsou nejnavštěvovanější Malá a Velká studená dolina ve Vysokých Tatrách, průlom Dunajce v Národním parku Pieniny, prales Stužica a Demänovská dolina v Nízkých Tatrách.

 

Mapa zahrnuje tři různé barvy, zelená signalizuje, že je na území minimální počet návštěvníků, oranžová znázorňuje větší počet lidí v lokalitě a červená pak ukazuje velký počet lidí. V případě červené barvy se doporučuje zvolit jinou lokalitu.

 

Anketa

Byli byste pro zavedení turistického semaforu v ČR?

Hlasovalo 387 lidí.

 

Počet návštěvníků určují pracovníci úřadu Státní ochrany přírody Slovenské republiky. Ti na základě zkušeností a ranního přílivu turistů určí, do jaké barvy se semafor v dané lokalitě zbarví.

 

Nemá se jednat o snahu regulovat turisty, úřady je spíše chtějí informovat o stavu v daných lokalitách, cílem je také lidem představit méně známá místa.

 

 

V budoucnu by měl turistický semafor fungovat i jako mobilní aplikace, lidé ho zatím najdou pouze na portálu turistickysemafor.sk.

 

Podívejte se, jak vypadaly přeplněné hory také u nás (7/2021):


 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz