Koronavirus

Změna cestovatelského semaforu. Po návratu z těchto zemí bude nutná izolace

Od pondělí 12. července se mění cestovatelský semafor. Do kategorie červených zemí s vysokým rizikem nákazy se nově přesouvá Portugalsko, Baleárské ostrovy a Kypr. Při návratu tak bude nutná nejméně pětidenní karanténa ukončená negativním PCR testem. Podívejte se, jaké další změny nás čekají od pondělí.

Epidemická situace se neustále mění. Na základě vyhodnocení rizika nákazy v jednotlivých zemích ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o úpravě cestovatelského semaforu od 12. července.

"V zelené kategorii bude od pondělí nově Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kanada, Kosovo a Lotyšsko. Lucembursko se zařadí do oranžové," uvedlo ministerstvo. Při návratu ze zelených a oranžových zemí platí povinnost vyplnit příjezdový formulář a podstoupit před nebo po příjezdu PCR či antigenní test (výjimku mají lidé po očkování nebo prodělaném covidu).

V zelené kategorii je mimo jiné například Bulharsko, Chorvatsko, Německo, Řecko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko či Rakousko.

Do červené kategorie se od pondělí přesune Portugalsko (bez ostrovů), Baleárské ostrovy a Kypr. Přidají se tak ke Španělsku (vč. Kanárských ostrovů), které zůstává nadále červené.

Související obsah

Při návratu z této kategorie zemí platí povinnost podstoupit negativní nebo PCR test před cestou (pokud cestujete hromadnou dopravou) a PCR test po návratu. Nejdříve je možné na něj ale zajít až pět dní po příjezdu (a nejpozději 14 dní po návratu), do té doby je povinná samoizolace. Karanténu může ukončit samozřejmě pouze negativní výsledek.

Výjimku z testování mají opět očkovaní lidé, anebo ti, kteří prodělali v posledních 180 dnech covid-19.

Ministerstvo zdravotnictví nadále důrazně nedoporučuje jezdit do černých zemí, kde je extrémní riziko nákazy. Aktuálně tam patří například Tanzanie, Rusko nebo Tunisko. Při návratu z těchto zemí je nutné se otestovat před cestou a po příjezdu absolvovat dokonce dva PCR testy. Jeden po 24 hodinách, druhý nejdříve po 10 dnech. Po celou tu dobu je nutné dodržet karanténu.

Nakažených v Evropě stále přibývá, přesto některé země opatření uvolňují:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz