velká změna

Revoluce v lékárnách: Od 1. června se mění systém výdeje léků

Lucie Staničková
Lucie Staničková
29.5. 2020 5:50
Téma:

Od 1. června se zjednoduší výdej léků, které pacientům předepíše jejich lékař. Nově bude stačit v lékárně předložit pouze občanku nebo pas. Po načtení čísla dokladu poté lékárník získá seznam všech platných předpisů.

"Snažíme se informační systém eRecept neustále zkvalitňovat a modernizovat tak, aby přinášel co nejvíce benefitů všem skupinám jeho uživatelů. Věříme, že tato funkce bude pro lékárníky i pacienty přínosem,“ informovala ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.


Původní možnost, kdy si na základě předložení eReceptu pacient předepsané léky vyzvedne, zůstává zachována, uvádí na svém webu SÚKL. Lidé si budou moci vybrat, co je pro ně pohodlnější.

 


Lékárníci tak od června uvidí soupis všech nevydaných léků, doktorům pak tzv. lékový záznam zobrazí u nemocného všechny předepsané přípravky. Díky němu bude jednodušší posoudit vhodnost prášků, které pacient užívá.


"Uvedené řešení jsme stihli připravit a realizovat v krátkém čase, přestože se jedná o poměrně velký technický zásah do systému eRecept,“ pochlubila se Storová.


Jen během prvních čtyř měsíců letošního roku lékaři předepsali přes 31 milionů eReceptů.

 

Vláda zpřísní zákon o lécích, které obsahují návykovou látku. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz