Ekonomika

Léky nezdraží, přesto za ně připlatíme víc. Místo pacientů ušetří pojišťovny

Léky nezdraží, přesto za ně připlatíme víc. Místo pacientů ušetří pojišťovny
Zdroj: Getty Images

Za řadu léků po 1. květnu pacienti zaplatí i o desítky procent více. Změnil se totiž podíl částky, kterou hradí zdravotní pojišťovny, a která zbývá na samotného pacienta. Některé léky by přitom mohly být důležité i v boji s koronavirem.

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil k 1. květnu seznam cen a úhrad za léky, u kterých došlo k nějaké změně. U řady léčiv zásadně klesla částka, kterou hradí zdravotní pojišťovny. Pacienti si tak připlatí i desítky korun.

„Například do 30. dubna hradily zdravotní pojišťovny lék Nolpaza 40 mg po 84 tabletách do výše 172,91 Kč, což je i jeho cena, takže pacient nic nedoplácel. Od 1. května je však jeho úhrada pouze 82,12 Kč a pacient doplatí téměř 91 Kč. Úhrada tak u tohoto léku klesá pod 1 Kč za tabletu,“ upozornila na twitteru Česká lékárnická komora (ČLnK). Nolpaza je lék, který pomáhá při projevech refluxu, dvanáctníkových a žaludečních vředech.

Související obsah

Dalším příkladem léku, u kterého zdravotní pojišťovny hradí od 1. května 2020 méně, je Vigantol, který pomáhá zajišťovat tělu dostatek vitaminu D. Ten je mimochodem potřebný pro imunitu a obranyschopnost těla v boji s virózami, může se tak hodit i v aktuální epidemii koronaviru. Vhodný je dokonce i pro miminka.

„Jde o lék mnohdy nedostatkový, i v současné chvíli chybějící, jediný léčivý přípravek s vitamínem D ve formě kapek. Jeho úhrada od 1. května klesne z 94 Kč na 49 Kč,“ vysvětluje Česká lékárnická komora.

Související obsah

„Podle pravidel pro stanovování cen a úhrad se Vigantol dá nahradit jiným přípravkem s vitamínem D, i když ve formě tablet. Jen by někdo měl maminkám miminek vysvětlit, jak jim budou dávat místo kapek tablety nebo jejich části,“ upozorňuje na nepříjemný dopad ČLnK.

Léků, na které zdravotní pojišťovny hradí méně než 1 Kč za dávku, jsou desítky až stovky. „Je otázkou, za jak nízkou cenu budou ochotni výrobci léky do České republiky dodávat a jak vysoký doplatek budou akceptovat pacienti a kdy budou následkem těchto revizí chybět další a další léky,“ obává se Česká lékárnická komora.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz