volba vedení

Hnutí ANO dál vede Babiš. Zvolilo ho 206 z 238 delegátů

Téma:
ANO

Premiér Andrej Babiš dnes podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Ve volbě neměl Babiš protikandidáta. Před dvěma lety získal hlasy 195 z 210 delegátů, v roce 2015 dostal všechny platné hlasy.

"Chci vám moc poděkovat za důvěru. Chci vám slíbit, že nadále budu vykonávat funkci předsedy s maximální energií a urputností. Ve prospěch našeho hnutí samozřejmě, ale hlavně ve prospěch všech občanů České republiky. Díky moc a těším se na další spolupráci," řekl Babiš po volbě.

 

Místopředsedou ANO se nově stal předseda Sněmovny Radek Vondráček. Funkci obhájili ministr životního prostředí a vicepremiér Richard Brabec, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Druzí dva jmenovaní předtím odstoupili z boje o křeslo prvního místopředsedy hnutí, které tedy udržel Jaroslav Faltýnek. Ve volbě neuspěl ostravský primátor Tomáš Macura, který bývá označován za rebela ANO. Ještě před volbou odstoupil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

 

Andrej Babiš v dopoledním projevu odmítl kritiku, že jeho hnutí není jasně vyhraněné. Podle Babiše není ANO ani napravo, ani nalevo, ale je tu pro všechny. Mluvil o důchodové reformě, zrušení superhrubé mzdy, ale i neúspěších hokeje. Kritizoval rovněž minulost a divoká devadesátá léta.

 

 

Nečekaně ostře se vymezil i vůči prospěchářům ve vlastním hnutí. Nikoho ale nejmenoval. "Víte, jak často mluvím a kritizuji kumulaci funkcí, zneužívání výhod, drahá služební auta, prostě papalášství. To se začíná objevovat i u nás," poznamenal Babiš. "Primátorské SPZ, milionové superby a podobné nesmysly. Když to čtu v médiích, tak jsem naštvaný a stydím se za to, jaké lidi naše krajské organizace vybírají na kandidátky," doplnil.

 

SPZ s nápisem PRIMATOR má děčínský primátor za ANO Jaroslav Hrouda. Kauzu se služebním superbem, kterým se vozil její partner, řešila i místopředsedkyně hnutí a středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová Pokorná.

Dominika Janochová/epa TN.cz