Důraz na kvalitu

V obchodech nejméně 55 % českých potravin, rozhodla Sněmovna

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 18:58
20.1. 2021 11:48
Téma:

Poslanecká sněmovna na středečním jednání schválila návrh SPD ohledně stanoveného minimálního podílu tuzemských potravin v obchodech s plochou nad 400 metrů. Schválila také pokutu až 50 milionů korun za prodej potravin dvojí kvality. Novelou se bude nyní zabývat Senát.

Sněmovna ve středu schválila novelu zákona o potravinách. Za prodej tzv. potravin dvojí kvality, tedy podobných jako výrobky ze zahraničí, ale s jiným, často "horším" složením, bude nově hrozit pokuta až 50 milionů korun.

 

Původní vládní návrh Sněmovna zmírnila a týká se tak jen těch potravin, které mají podstatně odlišné od srovnatelných ze zahraničí. Případné výjimky musí být řádně odůvodněny a spotřebitel o nich musí být informován.

 

Schválený návrh však zkritizoval premiér Andrej Babiš (ANO). "Tento návrh jsem neinicioval, ani nepodpořil a považuji ho za zcela zbytečné politické gesto, které je v rozporu s fungováním vnitřního trhu Evropské unie,” vyjádřil se Babiš pro iROZHLAS.cz.

 

 

Prošel také návrh SPD, aby prodejny s plochou nad 400 metrů od příštího roku měly stanovený minimální podíl tuzemských potravin v nabídce zboží. České produkty by nově měly tvořit 55 % potravinového sortimentu. Jejich podíl by měl navíc meziročně stoupat a v roce 2028 už by české produkty tvořily více než 70 % sortimentu.

  

Kvóty se nebudou týkat například specializovaných obchodů nebo těch s prodejní plochou menší než 400 metrů. Týkají se zhruba 100 typů prodávaných typů potravin, například masa nebo zeleniny.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby v obchodech bylo více českých potravin?

Hlasovalo 936 lidí.

Evropská unie je ale dlouhodobě proti potravinovým kvótám. Evropská komise se již dříve vyjádřila, že v případě jejich schválení by Česko jednalo protiprávně - jedná se totiž prý o diskriminaci zahraničních výrobků.

 

Své výhrady sdělilo předsedovi sněmovního zemědělského výboru Jaroslavu Faltýnkovi (ANO) dopisem i osm zemí EU. Byla mezi nimi Belgie, Itálie, Francie a také Polsko, Rakousko, Německo, Nizozemsko a Španělsko.

 

"Buďte trochu nacionalisti," vyzval poslance ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) s tím, že české potraviny by v Česku měly mít jednoznačně přednost.

 

 

Sněmovna schválila také pozměňovací návrh poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, Josefa Kotta a Davida Pražáka. Ten má umožnit zadavatelům upřednostnit tuzemské potraviny, včetně těch z ekologického zemědělství. "Veřejní zadavatelé tak budou moci dávat přednost sice dražším, ale zároveň kvalitnějším potravinám," tvrdí zadavatelé.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz