podvody za miliony

Soud rozhodl v kauze padělaných obrazů. Jeden koupila i Bohdalová

Dominika Janochová
Dominika Janochová
Aktualizováno 21:02
26.8. 2019 12:21
Téma:

Krajský soud v Praze v pondělí odsoudil podnikatele Jaroslava Fröhlicha k osmi letům vězení a pokutě 15 milionů korun kvůli prodeji údajně padělaných obrazů. Jeden z nich si zakoupila i herečka Jiřina Bohdalová, která u soudu rovněž požadovala náhradu škody.

Podnikatel Jaroslav Fröhlich čelil obžalobě kvůli podvodům s obrazy spolu se svou ženou Evou a kolegou Martinem Trokanem. Oba spoluobžalované soud v pondělí rovněž uznal vinnými. Díky padělaným obrazům si měli vydělat minimálně 30 milionů korun.

 

Obžalovaným hrozilo až desetileté vězení. Fröhlicha poslal soud na osm, jeho manželku na šest a jejich kumpána na sedm let do vězení. Musí také dohromady zaplatit peněžitý trest 25 milionů korun, 15 milionů sám Fröhlich. Jinak jim hrozí ještě delší pobyt za mřížemi.

 

Obžaloba nejdříve tvrdila, že trojice věděla, že prodává padělané obrazy. Na konci devítiměsíčního soudního líčení ale navrhl státní zástupce všechny obžalované zprostit viny. Mohli se podle něj domnívat, že jsou díla pravá. K prokázání viny podle něj chybí výslechy padělatelů, kteří buď neexistují, anebo je policie nedokázala zjistit.

 

Trojice s jeho návrhem souhlasila, od počátku totiž trvá na své nevině. Sám Fröhlich si dokonce myslí, že si trestní stíhání objednala jeho konkurence. Dodnes je přesvědčen, že všechna prodaná díla byla pravá. Soud ale rozhodl o jejich vině a trestu vězení.

 

 

Fröhlichovi a Trokan prodali desítky obrazů za více než 30 milionů korun. Další padělky v hodnotě zhruba 53 milionů korun nabízeli k prodeji.

 

Většina padělaných děl se na trhu objevila mezi roky 2013 až 2016. Obrazy českých umělců, například Josefa Čapka, Josefa Lady nebo Františka Kupky, prodávali do galerií, obchodníkům nebo soukromníkům. Jeden z nich si zakoupila i herečka Jiřina Bohdalová. Ta se k soudnímu dvoru připojila s žádostí o náhradu škody.

sei TN.cz