zdravotní pojištění

Spoléháte v zahraničí na kartičku pojištěnce? Na tohle dejte pozor!

Cestování a pojištění
Zdroj: Getty Images, TN.cz

Při cestách do zahraničí spoléhá mnoho Čechů na kartičku zdravotní pojišťovny. Ta totiž v členských zemích Evropské unie zaručuje bezplatné lékařské ošetření. Ne ve všech případech to ale platí. Kdy vás tedy ochrání a kdy ne? Kde všude můžete kartičku uplatnit?

Na nezbytnou zdravotní péči mají občané Evropské unie (EU) nárok ve všech členských zemích. Zaručí jim to Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), tedy kartička zdravotní pojišťovny. Díky členství v Unii to platí i pro občany České republiky.

 

Pokud se tak chystáte do zahraničí, nemusíte kvůli nečekaným zdravotním komplikacím finančně vykrvácet. Mnoho výdajů totiž zaplatí zdravotní pojišťovna. Má to ale háček.

 

Zásadní věcí je, že nárok na úhradu nákladů má český turista pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních. V ordinacích soukromých lékařů si tak péči budete muset zaplatit ze svého.

 

 

Další věc se týká samotné ceny zdravotní péče. "České zdravotní pojišťovny hradí náklady na ošetření pouze do té výše, kolik by totožná péče stála na území České republiky," vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. V opačném případě si tak zbytek budete muset zaplatit ze svého.

 

Spoléhat se na české zdravotní pojištění se nevyplatí ani v případě finanční spoluúčastí pacientů. Ta se totiž řídí pravidly dané země. Česká zdravotní pojišťovna rovněž neproplatí náklady, pokud je třeba dostat zraněného občana zpět do vlasti. Zapomenout můžete také na jakékoliv asistenční služby.

 

 

Mějte na paměti také na to, že při cestování mimo země Evropské unie vám kartička zdravotní pojišťovny nepomůže vůbec.

 

Kde můžete uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění?

V zemích Evropské unie: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie.

 

V zemích Evropského hospodářského prostoru: Island, Lichtenštejnsko a Norsko. Ve Švýcarsku bude váš průkaz EHIC akceptován na základě dohody o volném pohybu osob mezi EU a Švýcarskem, která od 1. dubna 2006 platí i vůči novým členským státům.

 

 

V Severní Makedonii a v Srbsku bude váš kartička pojištěnce akceptována na základě dohody s tamním orgánem zdravotního pojištění.

pan TN.cz