Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.1. 2019 18:51
Orlické hory

Dramatická záchrana z lanovky. Lyžaře vysvobodili po 3 hodinách

Zdroj: TV Nova

Několik desítek lyžařů uvízlo na sedačkové lanovce v Orlických horách. Na tu ve čtvrtek po poledni spadl strom. Hasiči postupně evakuovali zhruba 70 lidí včetně dětí. Záchranná akce skončila v 16:17.

Na lanovku ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl dnes po poledni strom. Hovořilo se o tom, že na sedačkové lanovce uvízlo kolem 200 lyžařů. Hasiči ale později uvedli, že se záchranná akce týkala 71 osob. Žádná zranění hlášená nejsou.

 

113

GALERIE: Záchranáři evakuují uvízlé lyžaře

Zdroj: Twitter / Policie ČR

Záchranáři evakuují uvízlé lyžaře - 1

Hodnocení:

 

"Při zásahu na lanovce ve zmrzlém prostředí jde o minuty. Největší problém je čas. Lidé, kteří na lanovce sedí, jsou oblečení na lyžování, nikoliv na sezení. Lidé budou postupně promrzlí. Záchrana tedy nebude končit tím, že lyžaře spustíme z lanovky na zem," uvedla v průběhu záchranné akce mluvčí hasičů Vendula Horáková.

 

Podívejte se, jak probíhala záchrana lyžařů:

 

"Hasiči musí nahoru vylézt, slanit s evakuovanou osobou dolů, a zase zpátky pro další osoby," popsala zásah Horáková. 

 

 

Provozovatel areálu informovali uvízlé lyžaře na lanovce pomocí rozhlasu, informace poskytuje v češtině.

 

Podle webové kamery z areálu stála čtyřsedačková lanovka, která vede z Červené vody na Bukovou horu. Stránky skicentra uvádí, že měří 1688 metrů a areál o ní píše jako o nejrychlejší a nejdelší lanové dráze Orlických hor.

 

 

 

Hasiči Pardubického kraje na twitteru uvedli, že obsluha lanovky odřezávala strom a neúspěšně se pokusila dostat lana zpět, aby mohla lyžaře nouzově svézt dolů.

 

"Lano se nepodařilo obsluze zpět nahodit. Zahájena byla evakuace všech osob ze sedačkové lanovky. Na pomoc k Bukové Hoře byl povolán i vrtulník," uvedli hasiči.

 

 

Na evakuaci lidí se podíleli i horští záchranáři. Normy nařizují, že lidé by měli být evakuováni do dvou hodin od zastavení lanovky, řekl ČTK náčelník horské služby Josef Hepnar.

 

Lidé viseli ve vzduchu, Jurečka si pochvaloval sjezdovku

 

Video z místa sdílel na sociální síť také bývalý ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL). Prázdnou sjezdovku si pochvaluje i přesto, že nad ním na lanovce visí více než 70 lidí.

 

"Občas i vyčistit hlavu je třeba a když na lanovku padne strom, tak pak sjezdovka je úžasně prázdná," napsal na Facebook.

 

pan tn.cz / ČTK

Partneři reklama

Harrachov - DOBRÁ ZIMNÍ ADRESA... Perfektně upravené sjezdovky a spousta zábavy na horách
KOHÚTKA - JAVORNÍKY, lyžování pro náročné i začátečníky!
Rokytnice nad Jizerou, lyžařský ráj v srdci Krkonoš i pro nejnáročnější
Reklama