první oběť

Tajfun Hagibis udeřil v Japonsku, jeden mrtvý! Objevilo se i zemětřesení

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 13:45
12.10. 2019 7:32
Téma:

Předpověď meteorologů se vyplnila. K Japonsku dorazil tajfun Hagibis, který se formoval několik dní. Jeden člověk zemřel a další jsou zranění. Většina obyvatel se musela evakuovat, lety do Tokia byly zrušeny a přes deset tisíc lidí je bez elektřiny. Zemi odpoledne zasáhlo také zemětřesení.

V sobotu se k pobřeží Japonska přiblížil tajfun Hagibis. Bouře sice zeslábla z původní páté kategorie na třetí, ale i tak ji doprovází velmi silný vítr. Ten udeřil rychlostí až 195 km/h. Situace se zhoršila kolem 19. hodiny místního času, kdy se k větru přidal vydatný déšť.

 

Japonský meteorologická agentura varovala obyvatele, aby raději zůstali doma. Tajfun ohrožuje především prefekturu Saitamu, Kanagawa, Gunma, Jamanaši, Šizuoka a Nagano. 

 

Podle informací místní policie zemřel devětačtyřicetiletý muž, jehož auto převrátilo tornádo. Nejméně pět lidí bylo zraněno včetně tří dětí. Tornádo prošlo městem Ičihara, které leží třicet kilometrů jihovýchodně od Tokia.

 

Tornádo se přehnalo přes město Čiba

 

Pro desítky milionů lidí byla nařízena evakuace. Lety do a z Tokia byly zrušeny, a to až do nedělního rána. Nejezdí také vlaky mezi Tokiem, Nagojou a Ósakou, uvedlo CNN.

 

 

Přes deset tisíc domácností je bez elektřiny. Nejhorší situace je v oblasti Čiba, Kantó a Tokio. Většina obchodů už také nemá zásoby. Ministerstvo půdy, infrastruktury a dopravy nejspíš kvůli tajfunu raději vypustí tři přehrady.

 

Povodně ve městě Šizuoka

 

Před půl sedmou hodinou večerní místního času provincii Čiba zasáhlo zemětřesení o síle 5,7 magnituda. Lidé cítili otřesy i v Tokiu nebo v Šizuoce. Mělo hloubku 80 kilometrů.  

 

 

Související témata:
TN.cz