bydlení

Ceny domů a bytů klesnou. Experti mají vytipované lokality

Výstavba bytů
Zdroj: https://prazsky.denik.cz
Výstavba bytů
Téma:

Podle studie České bankovní asociace lze po čtyřech letech růstu cen bydlení očekávat jejich pokles, ten ale nebude nijak výrazný. Bude záležet na vývoji ekonomiky, situaci na trhu práce a dalších faktorech. Ze studie také vyplývá, že dostupnost bydlení se v dohledné době pravděpodobně nezlepší.

Podle autora studie Tomáše Somogyi zažívá Česká republika již třetí vlnu intenzivního zdražování cen nemovitostí ve své historii. Ta první podle něj proběhla před vstupem Česka do Evropské unie v letech 2000 až 2004 a mohlo za něj očekávané zhodnocení rezidenčních nemovitostí.

 

Druhá vlna z roku 2006 až 2008 byla podpořena dostupnějším úvěrovým financováním, růstem mezd a dobrou situací na trhu práce. V současnosti jsme podle autora v situaci, kdy masivní nedostatek volných bytů, velmi nízký počet vydaných stavebních povolení, nízké úrokové sazby a omezená výstavba způsobily růst cen bytů. Mimo Prahu tento růst činil 43 %, v Praze pak dokonce 55 %.

 

Podle Somogyi pak zhruba po roce od doby, kdy ceny dosáhnou svého vrcholu, přijde mírné zlevnění. Somogyi ale nečeká, že by přišel dramatický pokles cen. „Záležet však bude na řadě okolností, jejichž vznik a intenzitu není snadné předpovídat. Patří mezi ně budoucí vývoj ekonomiky, situace na trhu práce, budoucí dynamika příjmů obyvatel, důvěra v budoucnost a podobně,“ říká analytik.

 

Zlevňování se podle něj případně bude týkat periferie měst neb starších sídlišť V centrech měst, zejména pak Prahy, to však čekat nemůžeme. Podle hlavního poradce České bankovní asociace Vladimíra Staňury lze však stále říci, že se byty v dlouhodobém horizontu stále zhodnocují, koupě nemovitosti je tak podle něj stále dobré rozhodnutí.

 


Ze studie dále vyplývá, že lze očekávat vzestup nájemního bydlení v Česku. Důvodem může být počet neúspěšných žadatelů o hypoteční úvěr, a to kvůli zpřísnění podmínek pro poskytnutí ze strany bank. Pro mnoho mladých lidí je bydlení v podnájmu flexibilnější, přestože z dlouhodobého hlediska nevýhodnější.

Související témata:
rob TN.cz