Velký přehled

Nekvalitní benzín a nafta! Tyto čerpací stanice dostaly pokuty

Pokutované benzínky
Zdroj: Getty Images, TN.cz

Na některých benzinkách je lepší netankovat, prodávaly totiž nekvalitní paliva. Podívejte se na čerpací stanice, které od roku 2016 dostaly od České obchodní inspekce (ČOI) pokuty vyšší než 10 tisíc korun. Seznam pravidelně sestavuje obecně prospěšná společnost Kverulant.org.

V seznamu se objevují benzinky, které Česká obchodní inspekce pokutovala za nekvalitní palivo od poloviny roku 2016 do loňska. Pokuty dostávaly čerpací stanice především za nízký bod vzplanutí, nízký tlak par, nízké oktanové číslo či vysoký obsah síry v naftě a LPG.

 

Například nízký bod vzplanutí nafty je pak jednoznačně chyba přepravce paliva, tvrdí Kverulant.org. Nejčastěji se tak stane při přepravě nafty v cisterně, ve které zůstane zbytek benzínu. "Méně často při smísení obou paliv omylným stočením benzínu do nafty," vysvětluje organizace.

 

U starších náklaďáků a traktorů pak v takovém případě hrozí požár. Komplikace mohou mít i novější vozy. "Vysokotlakým vstřikovacím zařízením dnešních dieselů vadí hlavně snížená mazivost nafty s benzinem, která snadno způsobí jejich zadření se škodami i přes 100 tisíc korun," upozorňuje Kverulant.org.

 

Tyhle benzinky dostaly pokutu:

 

Organizace pravidelně zveřejnuje rozhodnutí o pokutách od roku 2011, do kterého ČOI odmítala podrobnosti a konkrétní pumpy uvádět. "Kvalita benzínu i nafty se od té doby zásadně zvýšila, i když se stále najdou velké pumpařské řetězce, které vědomě prodávají špatné palivo," uvádí web Kverulant.org.

 

 

V galerii je pak popis zjištěných závad a toho, jaké mohou podle Kverulant.org znamenat riziko pro motoristy. Seznam příčin a dopadů závad organizace sestavuje ve spolupráci se Světem motoru a se serverem D-FENS.

 

GALERIE: Popis zjištěných závad v palivu

1
/
8
Zdroj: kverulant.org
Popis zjištěných závad v palivu - 1

pan TN.cz