Mezinárodní kauza

Turci prohledali konzulát, kde zmizel novinář. Odnesli si branku

Téma:

Turečtí vyšetřovatelé dostali povolení vstoupit na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu, aby získali stopy v případu zmizelého novináře. Turci tvrdí, že mají nahrávku, ze které plyne, že byl saúdskoarabský žurnalista, který pracoval ve Spojených státech, na diplomatické půdě zavražděn.

Noc, neoznačená policejní auta a ignorování novinářů. Ohledně téměř devítihodinové razie na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu panuje spousta otázek.

 

Samotné povolení vstupu na diplomatickou půdu je velmi nezvyklé - státy si ve většině případů své vlastní území v cizí zemi dobře hlídají, natož aby tam nechali cizince vyšetřovat.

 

Desítka expertů si odnesla vzorky půdy a také kovovou branku ze zahrady konzulátu. Saúdové prý umožněním vstupu chtěli ulevit už dva týdny trvajícímu napětí, které kolem zmizení novináře Džamála Chášakdžího panuje.

 

O zmizení a údajné smrti žurnalisty se vedou horlivé spekulace. Některé zdroje dokonce mluví o tom, že Saúdové připravují přiznání, ve kterém bude stát, že novináře vyslýchali a dokonce ho chtěli unést. Jenže se jim celá situace nejspíš vymkla z rukou.

 

 

"Turecká policie má zvukovou nahrávku, která naznačuje, že byl Chášakdží na konzulátu zabit. Je slyšet jeho hlas a arabsky hovořící muži. Jak ho vyslýchají, mučí a pak zavraždí," tvrdí zdroj deníku Washington Post.

 

Verzí, co se novináři stalo je ale nespočet. Saúdský král Salmán v telefonu prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi tvrdil, že se zmizením Chášakdžího nemá jeho země nic společného. Trumpa ale nejspíš nepřesvědčil a tak poslal ministra zahraničí Mika Pompea, aby si s králem o případu promluvil osobně.

pez, Kateřina Vodvářková TN.cz