ochrana dýchacích cest

"Ty chráníš mě, já chráním tebe." Respirátory s ventilem ale fungují jinak

Žena s respirátorem
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 22. 3. 2020
Téma:

Lidé v Česku začali ve velkém šít roušky, aby se zmírnila možnost přenosu koronaviru. Roušky nechrání nositele před nákazou, ale naopak omezují šíření viru od nakažených. Lidé se tak řídí heslem: "Já chráním tebe, ty chráníš mě.". Další variantou, která poskytuje ochranu i nositeli, jsou respirátory. Ani u těch ale není situace tak jednoduchá, problémem v šíření nákazy může být výdechový ventil, který některé respirátory mají. Ty totiž chrání pouze jeho nositele, on ale může nákazu šířit dál.

Většina roušek, ať už jsou to ty profesionálnější nebo podomácku vyrobené, nesedí na obličeji natolik těsně, aby při vdechnutí zabránily vzduchu proniknout po okrajích. Materiál také zachytí spíše větší částečky.

 

Role roušky tak spočívá v tom, aby se zabránilo šíření nákazy od zdroje, pokud člověk například kašle, rouška alespoň částečně zachrání prostředí od kontaminace, uvádí Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Nakažení pacienti by měli nosit roušky, dokud nejsou izolováni. V Česku je aktuálně vycházení bez ochrany dýchacích cest zakázáno, venku ji musí mít všichni.

 

Další variantou, jak chránit uživatele před nákazou, jsou respirátory. Kvalita respirátoru určuje, jak malé částice je schopen zachytit. Jelikož sedí přímo na obličeji, nedochází většinou k tomu, že by se za něj dostal nefiltrovaný vzduch. Klasický respirátor tak chrání nositele i okolí.

 

 

Výjimkou jsou respirátory, které mají výdechový ventil, upozorňuje CDC. Tento typ respirátorů poskytuje nositeli stejnou ochranu, jako poskytují respirátory bez ventilu, lépe se v něm navíc vydechuje. Ne všichni ale ví, že většina ventilů nemá filtr, pokud tedy nosí respirátor s výdechovým ventilem někdo, kdo je již nakažený, prakticky nechrání své okolí.

 

"Respirátory s výdechovými ventily by neměly být používány v situacích, kdy musí být udržováno sterilní prostředí, protože výdechový ventil umožňuje, aby nefiltrovaný vydechovaný vzduch unikal do sterilního prostředí," vysvětluje CDC.

TN.cz