živelní pohroma

Ukrajinu a Balkán zasáhly ničivé povodně. Nejméně dva lidé zemřeli

Téma:

Po povodních, které v minulých dnech zasáhly střední Evropu, se ničivý živel přesunul na Ukrajinu a Balkán. Také tam voda brala životy a vyháněla rodiny z domovů. V některých místech zůstali lidé bez plynu, vody i elektřiny.

Více než 50 obcí na Ukrajině skončilo pod vodou po několikadenních silných deštích. Záplavy zasáhly hlavně západní část země. Rozvodnily se horské řeky, které zničily přehrady, mosty a silnice. V některých vesnicích zmizely cesty přímo pod nohama. Poničené jsou také vodovody a plynovody.

 

Místní úřady zatím potvrdily dvě oběti a jednoho člověka pohřešují. Nejsilnější deště ale Ukrajinu zasáhly ve středu a je tedy možné, že čísla ještě porostou. "To je strašné. Jsem v šoku. Nikdy před tím jsem nic takového neviděl. Voda s sebou unáší obrovské trámy. Je to šílené," lamentuje jeden z místních.

 

Nouzový stav platí také v některých oblastech Srbska. Voda tam zaplavila přes 700 domů. "Hladina vody se začala dramaticky zvedat, stále stoupá a způsobuje vážné problémy. Aktuálně je odříznutých hodně vesnic a domů," uvedl zástupce hejtmana Momcilo Mitrovic.

 

 

Více než 70 rodin muselo opustit domovy. Řeky se vylily z koryt a strhávaly silnice a mosty . Zvýšená hladina v kombinaci s mohutným mostem byla ničivou kombinací pro lodě, které uplavaly majitelům. Pod vodou jsou i oblasti v sousední Bosně a Hercegovině. Na některých silnicích je omezený provoz. Voda zaplavila asi 40 budov.

 

Aktuální povodně připomněly Balkánu zkázu z roku 2014, kdy se region ocitl pod největší vodou za posledních 120 let. V Bosně a Hercegovině tehdy živel postihl více než milion lidí. Voda vyplavila i nášlapné miny z dob války v bývalé Jugoslávii. V ohrožení bylo několik klíčových elektráren. Povodně si tenkrát vyžádaly pět desítek obětí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Filip Šusta, Kateřina Sejková TN.cz