Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

polský zákon

Za únosem holčičky (3) je nejspíš její otec! Potrestán ale nebude

Únos dítěte - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Po tříleté Amelce a její pětadvacetileté matce pátrá polská policie už druhým dnem. K jejich únosu došlo před domem, ve kterém společně bydlely. Podle informací policie by měl za únosem stát otec holčičky. Ten by však v případě dopadení nebyl potrestán.

Dva maskovaní muži ve čtvrtek v dopoledních hodinách ve městě Bialystok naložili do svého tmavě zeleného Citroenu matku i s její dcerou Amelkou. Od té doby po nich policie stále pátrá. Bohužel automobil, ve kterém cestovaly, byl nalezen prázdný. Policie však zjistila, že si auto půjčil otec holčičky. Za únosem by tak měl stát on.

 

Pokud by se prokázalo, že je to pravda, žádného potrestání se otec bát nemusí. Podle polského zákona není trestným činem, když své dítě unese jeden z rodičů, pokud má na něj rovné rodičovské právo.

 

"V případě únosu v Bialystoku máme příliš málo údajů, abychom zjistili, jak z právního hlediska případ vypadá, kdo nařídil únos a z jakých důvodů," řekla pro Onet prezidentka Asociace rodinných soudců Carolina Sosińska.

 

 

"Je to tak, že se v Polsku často setkáváme s tím, že je dítě odebráno jedním z rodičů od druhého, překvapivě to není podle polského trestního zákoníku klasifikováno jako trestný čin," vysvětlila Sosińska.

 

Podle prezidentky asociace je právo chybné a únos rodičem by se měl považovat za zločin, protože při něm dítě prožije trauma a může ho to ovlivnit až do konce života. Vyzývá také vládu, aby začala považovat tato porušování zákonu za závažný problém.

 

Policie po únosu zahájila okamžitě rozsáhlé pátrání. Zablokovala některé silnice a zvýšila hlídky na hranicích s Německem. Otec Amelky má totiž německé občanství, takže je zde i pravděpodobnost, že by se už nacházely v této zemi.

reg TN.cz