Pracovní příležitosti

Úřad práce dal za tři roky práci více než milionu lidí! Kde nejvíc?

Úřad práce - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Téma:

Za poslední tři roky zprostředkoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) zaměstnání více než 1,1 milionu lidí. Nejvíce umístněných nezaměstnaných přitom hlásí Moravskoslezský kraj. Uchazeči nacházeli uplatnění nejčastěji jako pomocní pracovníci ve výrobě.

V roce 2016 umístil ÚP ČR na pracovním trhu celkem 418 811 uchazečů o zaměstnání, o rok později to bylo 387 820 osob a v průběhu loňského roku pak 325 120 nezaměstnaných. Absolutní počet v meziročním srovnání sice klesá, ale vzhledem k tomu, že celkově klesá i počet evidovaných uchazečů o zaměstnání a nezaměstnanost, jsou data srovnatelná.

 

Mezi regiony, ve kterých je nejvyšší počet lidí, kteří v roce 2018 získali díky úřadu práce zaměstnání, patří Moravskoslezský (43 744 lidí), Jihomoravský (41 261) a Středočeský (36 387) kraj. Nejčastější profesí pak byli pomocní pracovníci ve výrobě (23 993 uchazečů), provozovatelé prodejen, prodavači a pracovníci v prodejnách (17 935), všeobecní administrativní pracovníci (10 037) nebo uklízeči (9 763). V průměru byli takto umístění uchazeči v evidenci úřadu práce celkem 274 dní.

 

"Úřad práce ČR intenzívně komunikuje a spolupracuje se zaměstnavateli v rámci všech kontaktních pracovišť v jednotlivých krajích. Jen v průběhu loňského roku zrealizovali naši specialisté celkem 18 178 osobních monitorovacích návštěv u zaměstnavatelů a uskutečnili s nimi více než 5 tisícovek informačních kontaktů. ÚP ČR uspořádal pro zaměstnavatele v celé republice 4 194 předvýběrových a 2 630 výběrových řízení, 116 veletrhů vzdělávání a pracovních příležitostí a na jednotlivých kontaktních pracovištích ÚP ČR proběhlo 310 seminářů určených zaměstnavatelům," uvedl ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.

 

 

V současné době se výrazně objevuje trend, kdy řada uchazečů, zejména těch, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní, ztrácí motivaci pracovat, a to například kvůli nízké úrovni vzdělání, popřípadě neaktuální kvalifikaci, nedostatku praxe, exekuci, omezené mobilitě, věkovému, zdravotnímu handicapu či péči o malé děti nebo osobu blízkou. To vše výrazným způsobem snižuje jejich šance na získání práce.

 

Díky individuální práci s klienty se však v současné době daří umisťovat na trh práce dříve hůře uplatnitelné uchazeče o zaměstnání.

nor TN.cz