Velké dávky mohou zabít

Kontroloři varují před nebezpečným lékem, hrozí embolie i smrt

Lék na revma
Zdroj: Getty Images
Michaela Trochová
Michaela Trochová
5.2. 2020 15:57
Téma:

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal varování před lékem na předpis Xeljanz společnosti Pfizer. Jde o lék s účinnou látkou tofacitinib, který se používá k léčbě revmatoidní artritidy, psoriatické artritidy a ulcerozní kolitidy.

SÚKL spolu s Evropskou lékovou agenturou vydal varování před lékem kvůli zvýšenému riziku žilní tromboembolie a riziku závažných infekcí, které by mohly být až smrtící. "U pacientů užívajících tofacitinib je pozorováno zvýšené riziko závažné žilní tromboembolie závislé na dávce. Byly zaznamenány případy hluboké žilní trombózy a případy plicní embolie, z nichž některé byly fatální," zní ve zprávě, kterou SÚKL adresoval pro jistotu i tuzemským lékařům. Lék není volně prodejný, pacienti ho mohou dostat pouze na předpis, je tedy důležité, aby byli lékaři důsledně obeznámeni s novými doporučeními, které SÚKL k léku vydal.

 

 

Nejohroženější zmíněným lékem jsou zejména pacienti starší 65 let. "U takových je zmíněné riziko navýšené o výskyt závažných infekcí a úmrtí v důsledku infekcí. Léčbu tofacitinibem u těchto pacientů je proto vhodné zvažovat pouze v případech, kdy není k dispozici jiná vhodná léčba," radí ústav pro kontrolu léčiv.

 

 

Problémy spojené s užíváním tofacitinibu se objevily již vloni na jaře, lék byl přitom na evropském trhu teprve tři roky. Tehdy SÚKL poprvé dával lék do spojitosti se zvýšeným rizikem tvorby krevních sraženin v plicích a následným úmrtím. "Pacienti by okamžitě měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se u nich objeví problémy s dýcháním, bolesti na hrudi či v horní části zad a vykašlávání krve," radil tehdy ústav pro kontrolu léčiv.

 

Mezitím podrobil lék dalšímu zkoumání a původní dočasná opatření upřesnil. "Na základě průběžných výsledků byla u pacientů s ulcerózní kolitidou při dlouhodobém podávání léčba tofacitinibem v dávce 10 mg dvakrát denně ukončena," vydal SÚKL své rozhodnutí. Tak vysoká dávka se pojila s vysokým rizikem zmíněných vedlejších účinků i celkovou mortalitu. Příčinnou úmrtí byly zejména kardiovaskulární příhody, infekce a malignity. Lékaři by nyní měli pacientům lék dávat v maximální dávce 5 mg dvakrát denně.

 

 

Lék se pak obecně nedoporučuje u pacientů se známými rizikovými faktory pro žilní tromboembolismus, tedy u pacientů s vysokým rizikem krevních sraženin. Užíván by v takovém případě měl být jen s nejvyšší opatrností, ideální je jeho náhrada jiným lékem.

 

"Za pacienty s vysokým rizikem krevních sraženin se pokládají ti pacienti, kteří prodělali srdeční infarkt nebo mají srdeční selhání, onkologická onemocnění, dědičné poruchy srážení krve nebo vznik krevních sraženin v anamnéze. K dalším známým rizikům patří užívání kombinované hormonální antikoncepce nebo léčba hormonální substituční terapií, nedostatek pohybu nebo podstoupení závažnějšího chirurgického zákroku. Lékaři by také měli zvážit další skutečnosti, které mohou zvýšit riziko krevních sraženin včetně věku, obezity, diabetu, hypertenze nebo kouření," zní doporučení SÚKLu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz