E-recept

Jaké léky berete, uvidí i lékaři. Přibyde varování o změnách ve složení

Nový rok přináší do zdravotnictví kromě elektronických neschopenek i další změny. Pacienti by měli dostávat přímo do svých mobilních telefonů varování o změnách ve složení léků nebo nově zjištěné nežádoucí účinky. Státní ústav pro kontrolu léčiv se rozhodl eRecept a lékový záznam sjednotit.

"Růžová pilulka na bolesti nově obsahuje laktózu. Pokud jste na ni alergičtí, neužívejte ji." Taková upozornění můžou pacienti nově dostávat prostřednictvím svého mobilního telefonu.

"Teď bychom rádi od 1. ledna rozšířili funkcionality. A ty by se týkaly přístupu zdravotníků i pacientů k informacím o léčivých výrobcích," uvedla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.

Zdravotníci uvidí taková upozornění díky eReceptu, pacienti pak ve svých elektronických lékových záznamech. Do těch mohou nahlédnout pomocí speciální aplikace. "Momentálně ta distribuce probíhá emailem nebo na papíře a tam my víme, že ten dosah není až tak velký," doplnila Storová.

Související obsah

Elektronický lékový záznam tak nově upozorní na informace o jiném složení léků i o změnách v jejich dávkování. Zároveň bude upozorňovat na nově zjištěné nežádoucí účinky.

"Obecně lékový záznam je dobrá idea, půjde samozřejmě o to, jak nakonec to provedení bude," sdělil praktický lékař Cyril Mucha. Od června by mělo být pacientům umožněno nahlédnout do jejich lékových záznámů.

Česká lékárnická komora se zatím k novince nevyjádřila, protože údajně nemá dostatek informací. Lékový záznam pacienta jako takový už ale v minulosti kritizovala.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz